Борисов към ПП/ДБ: Имаме толкова много общи неща, че е грехота да не ги свършим

0
106
Кадър: БНТ

Търсим основа за работещо проевропейско правителство, заяви Мария Габриел

„Първият извод от тази среща е, че имаме толкова много неща, че е грехота да не ги свършим“, каза Бойко Борисов на срещата на кандидат-премиера Мария Габриел с ПП/ДБ днес в парламента. И допълни: „Август или септември ще водим същия разговор, но вече с пропилени финанси“.

Лидерът на ГЕРБ дойде на срещата час след началото ѝ. Срещата не е определена като лидерска, а като разговор между кандидата за премиер с първия мандат Мария Габриел и парламентарната група на ПП-ДБ. На срещите с другите партии не присъстваха партийните лидери, но от ПП настояха за това.

„След като г-н Асен Василев смята, че така може да се изведат публичните финанси, защо да не е финансов министър. По-силен ще е като позиция в парламента или какво? Денков, Панев – прекрасен министерски съвет, взаимен контрол“, каза Борисов.

„Това не беше предизборна кампания, а обиди, нападки. Прави или не, няма смисъл да обясняваме. Ако ние бяхме водили такава кампания със своите опоненти, и вашите, и нашите избиратели щяха да считат за най-естественото нещо да се направи общ кабинет“, каза той.

Борисов предупреди, че ако не се направи правителство, през август или септември ще се водят същите разговори, но с пропилени финанси.

„В името на България може да се направи добър кабинет. Макар че колегата Атанасов започна по неговия си начин, да ни скара с другите – един милион снаряди. Ако ние имаме правителство, и два, и три милиона снаряди ще дадем“, каза Борисов. А Атанасов се подразни: „Пак съм ти най-черен, бе, човек“.

„Преспете още веднъж“, посъветва ги Борисов.

„След това ние ще намерим решение – добро или лошо. Но мисля, че по-лошо от 2 години служебни правителства няма. Виждате нервите, които се появиха днес от ЮАР.  Ще проиграем голям шанс, не се заблуждавайте всички, че избирателите ни предпочитат избори или други формати“, допълни лидерът на ГЕРБ.

Кирил Петков от своя страна  благодари и изтъкна, че точно в този формат се провеждат истинските разговори. „За да може едни решения да се вземат, ние трябва да видим как човекът зад тях реагира, преди да се довери една цяла държава на него. Има значение дали можем да водим нормален диалог за решенията и е много важно дали сме последователни и принципни. Когато имаш ясно поет ангажимент на база на джентълменска уговорка, трябва да се спазва. Нашият голям проблем е, че си нямаме доверие. И вие на нас, и ние на вас“, обясни Петков.

Преди това пред представителите на „Промяната“ Мария Габриел отново открои, че ключовата дума е диалог, защото само на такава база може да се гради доверие между партньори.

Номинираната за премиер отново изброи 10-те точки от плана си за бъдещо управление.

Снимка: 24 часа

За да се случи каквото и да било, България има нужда от работещо правителство, заяви Мария Габриел. Тя призова за екип, в който решенията не се спускат, а се взимат съвместно.

„Търсим основа за работещо проевропейско правителство с ясни цели и механизми за постигането им. Тази рамка търпи промени и оставаме отворени за този диалог. Виждам възможност за екип в България. Нека излезем от порочния кръг. Диалогът не цели веднага и само общото, а да бъдат зададени трудните въпроси, за да е стабилна основата“, заяви номинираната за министър-председател. Тя повтори ангажимента си правосъдният министър да поиска от ВСС освобождаването на главния прокурор Иван Гешев. Това би било важна крачка, заявка за пълна правосъдна реформа. Нужно е да засилим усещането за справедливост у българските граждани, допълни Габриел.

Акцентира и върху важността от овладяване на инфлацията, енергийната сигурност, приемането на България в еврозоната, преодоляване на двугодишното забавяне по европейските програми, сигурността на гражданите – борба с битовата престъпност, войната по пътищата, модернизация на армията, здравеопазване.

По думите ѝ между двете коалиции има много теми с допирни точки. „Няма как да не откроя добрите предложения, но те имат нужда от ресурс и финансиране, но няма как без работещо правителство. Може да има екип на България с ангажимент към българите в страната и извън нея“ заяви Мария Габриел.

Първи думата от ПП-ДБ взе Кирил Петков, който заяви, че се е запознал с 10-те приоритетни точки, настоя за повече детайли.  Затова даде думата на  Атанас Атанасов по темата сигурност. Той попита каква ще е политиката на бъдещо нейно правителство по отношение на военната помощ за Украйна, както и дали шефовете на службите трябва да се назначават от президента или Министерския съвет.

По отношение на първия въпрос Мария Габриел отговори, че позицията е за пълна солидарност с Украйна. Колкото до назначенията, тя посочи, че първо трябва да се запознае с текста на законопроекта и обясни, че решенията не се спускат от един човек, затова и трябвало да го обсъди с колегите си. „Аз обичам да чета“, подчерта еврокомисарката.

По темата правосъдие беше поканен Христо Иванов, когото Габриел нарече „фин познавач“. Иванов изрази надежда, че ще се говори за съществена реална промяна в прокуратурата, а не един да бъде сменен с друг. Въпросът е не да сменим една фасада с друга, а да има промяна в дълбочина, заяви Христо Иванов. Попита какви са намеренията на ГЕРБ-СДС за промяна в конституцията. „За мен е важно да продължим да говорим за конституционна реформа, но трябва да излезем от порочния кръг. Вие сте фин познавач на съдебната реформа, затова търсим подкрепа, за да може да се осъществи, защото тя не може да се осъществи от една политическа сила“, заяви кандидатът за премиер на ГЕРБ-СДС.