Парламентът забрани на МС да се разплаща по разходи със средства от оперативни програми, както и с пари от Сребърния фонд
Народното събрание одобри удължителния закон на бюджет 2022. По време на дебатите служебният министър на финансите Росица Велкова предложи компенсацията за потребителите на масови горива от 25 стотинки на литър да продължи още месец. В тази връзка председателят на бюджетната комисия Петър Чобанов направи предложение от името на Министерството на финансите (МФ) за създаване на нова разпоредба. Предложението не беше прието да се обсъжда в зала по допустимост, съобщава financialtribune.bg.
Председателят на комисията по бюджет и финанси обясни, че съществуват и други механизми, за да бъде удължена мярката, която приключва в края на тази година. Преди ден министърът на икономиката Никола Стоянов увери, че ще бъде удължена от МС и след 1 януари.
Мярката беше предвидена да бъде в сила до изчерпването на 150 млн. лева, предвидени за това. Средствата свършиха през ноември, но след решение на МС компенсацията беше удължена до декември.
Кирил Ананиев от ГЕРБ-СДС предложи за финансиране на разходите и трансферите Министерският съвет да не могат да се използват средства по единната сметка на Държавния фонд за гарантиране на устойчивост на държавната пенсионна система и на средствата по програми и проекти на ЕС. Срещу това възрази министърът на финансите Росица Велкова.
„Абсолютно всички средства на правителството са в една сметка и оперативно се използват всички видове източници, посочи тя. С приемането на текста, който предлага г-н Ананиев, би могло да се наложи в началото на годината да теглим дълг, при условие че ще имаме 10 млрд. във фискалния резерв“, се аргументира тя.
В крайна сметка парламентът забрани на МС да се разплаща по разходи със средства от оперативни програми, както и с пари от Сребърния фонд. Росица Велкова увери, че няма опасност за изплащане на пенсиите, защото има нужните средства от национално финансиране.
По-рано предложението на Корнелия Нинова и група депутати от БСП всяка година МРЗ да се определя като 50% от средната за предходната година беше отхвърлено.
Предложението майчинството да бъде изравнено с МРЗ също беше отхвърлено. Не беше прието и пенсиите да се осъвременяват всяка година на 1 юли със 100% в сравнение с ръста на осигурителния доход или 100% спрямо инфлация, както и работодателите да изплащат само първите 2 дни от болничните вместо както досега – 3. Тези предложения бяха направени от Асен Василев от „Продължаваме промяната“.