В това увериха парламента министрите Георгиев и Запрянов
„Никой никъде и по никакъв начин не е подлагал на обсъждане въпроса за изпращане на военни контингенти в Украйна за участие в бойни действия между Русия и Украйна“ и „никой не е искал от България участие в операцията по мироопазване, която е бъдеща и евентуално може да се случи“.
С тези думи на външния министър Георг Георгиев и на военния министър Атанас Запрянов може да се обобщи позицията на МВнР и МО относно опасенията на някои партии през последните дни, че български военни може да бъдат изпратени на фронта в Украйна. Те бяха породени от въпросник, изпратен от американската държава до страните от НАТО с цел да се провери готовността им да участват в процеса по мироопазване в Украйна след края на войната. Двамата министри бяха извикани на изслушване по темата в парламента от „Възраждане“.
„Запознаването с вижданията и позициите на съюзниците има за цел да се вземат предвид мненията, които ще се изразят при провеждане на бъдещи дискусии и предприемането на евентуални действия. Въпросите са насочени към вижданията на европейските държави. Искам да развенчая още едни спекулации, които се наложиха в последните дни, че от мнението на България никой не се интересува и никой не го търси. Тъкмо напротив – тези въпроси индикират това, че ние сме ценен партньор, важен съюзник в черноморския регион и нашето мнение е ценено, важно и необходимо“, каза министър Георгиев.
Той изреди аспектите, които се поставят с въпросните питания – гаранциите за сигурността на Украйна с цел постигане на траен мир, участието на европейски и други държави в установяването на бъдещи мирни договорености, възможностите за предоставяне на допълнителна военна помощ за прилагане на санкциите и предотвратяване на тяхното заобикаляне, принципната готовност на съюзниците за разполагане на сили в Украйна, които да са част от бъдещи мирни договорености при условията на траен мир, както и какви са изискванията на съюзниците към САЩ за участие в подобна евентуална мисия.
„Никой не говори за сили в сегашните условия, най-малкото в контекста на военна операция. Говори се при условията на установен траен мир“, уточни министър Георгиев.
Военният министър Запрянов подчерта, че въпросите не са изпратени до България, а до страните от НАТО. „Събитията през последните седмици включително проведената Мюнхенска конференция по сигурността демонстрираха новия подход на американската администрация начело с президента Тръмп по отношение на войната в Украйна, който има за цел прекратяване на огъня и постигане на мирни договорености. В тази връзка бих призовал за сдържаност в оценките относно последните инициативи на американската администрация. Виждам емоционалност в реакциите на редица наблюдатели за сметка на задълбочен и реалистичен анализ на стратегическата ситуация и дългосрочните тенденции.
Встъпването в длъжност на Доналд Тръмп започва процес на преразпределение на тежестите в рамките на НАТО в посока поемане на по-голям дял от европейските съюзници от Алианса. Това е пътят в дългосрочен аспект да имаме силен и стабилен Алианс. Това развитие не е нито ново, нито изненадващо“, каза Запрянов. Още при първия си мандат Тръмп настояваше Европа да отговоря по-самостоятелно за сигурността си.
В момента САЩ води два паралелни процеса. От една страна – консултиране с европейските съюзници относно вижданията им за постигане на трайно уреждане на конфликта в Украйна. С тази задача е натоварен специалният пратеник на САЩ за Русия и Украйна Кийт Келог, който и в момента е в Украйна. Вторият процес е този по преговори с Русия, които води държавният секретар на САЩ Марк Рубио. По-нататък тези два процеса ще се обединят на една обща маса на преговорите.
И военният министър увери: „Сред въпросите няма такъв, визиращ участие в т.нар. специална военна операция в Украйна под каквато и да е било форма, а става въпрос за последващо разполагане на военни сили като част от мирните договорености. Възприемаме това предложение в смисъл на разполагане на мироопазващи сили, т.е за мироопазваща операция със съответния мандат и статут след сключване на споразумение за траен мир“. В момента български миротворци има в Косово и Босна и Херцеговина. За да отидат български военни и в Украйна, първо трябва да има военно планиране. А за него трябва да има сключено споразумение за мир, двете страни Русия и Украйна да са се съгласили на разполагане на такива сили, ООН или друга подобна организация да даде мандат за пращането на военни, трябва да има цел на операцията, покана за конкретно участие и принос, времеви параметри, но няма нищо от това.
Радостин Василев от МЕЧ попита военния министър дали би разрешил разполагане на български миротворци в Украйна, но той му отговори, че такъв въпрос не е поставян, а и решението е на Народното събрание, а министърът може само да направи такова предложение.
ПП-ДБ настояха Украйна да участва в преговорите по прекратяването на войната, както и че президентът Володимир Зеленски е легитимно избран спрямо конституцията. По-рано Радостин Василев го нарече наркоман.