Според мотивите на вносителите целта на закона е да лиши от неправомерни външни влияния функционирането на институциите
На два пъти се наложи квесторите да разтървават разпалените народни избраници, които освен че премериха ораторски способности от трибуната, продължаваха да се разправят и от депутатските банки. Първо Манол Пейков от ДБ и Славчо Крумов от „Възраждане“ едва бяха усмирени от колегите си и квесторите, а след това – след започване на дебата за чуждите агенти, ситуацията се повтори.
След дълга размяна на реплики депутатът от ДБ Ивайло Мирчев скочи от мястото си и отиде в задната част на залата, където се сблъска с Костадинов и други представители на партията. Костадинов и Мирчев си размениха и остри реплики. Напрежението нарасна и двамата се отправиха един към друг. Отново се стигна до блъскане, бутане и обиди между двамата. Намесиха се и депутатите от двете групи, както и квесторите. Заседанието спря, за да може парламентаристите да се успокоят, но обидите и закани за физическа разправа продължиха и в кулоарите.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов коментира: „Виждате какво е нивото на българските представители на ПП-ДБ. Виждате за какво става въпрос. Това са хора, които скачат на бой. Вие виждате ли за какво става въпрос?“ Попитан кой на кого скочи, той отговори, че първи е започнал Ивайло Мирчев, защото „нямат други доводи, нямат аргументи“.
Мирчев отвърна, че „Възраждане“ са виновни, защото вкарват малоумни закони, което означава само едно – „те знаят, че България влиза в еврозоната и тяхното съществуване се обезсмисля“.
„Ние сме гарантът България да влезе в еврозоната и тъй като е ясно, че това ще стане с данните, изнесени от Министерството на финансите днес и фактът, че ние от ПП-ДБ ще направим всичко възможно България да влезе в Еврозоната, това поставя „Възраждане“ в невъзможност оттук нататък да съществуват“, каза Мирчев.
Мирчев отрече по време на скандала в пленарна зала между депутатите от ПП-ДБ и „Възраждане“ да е имало деца, които да са станали свидетели на вербалната агресия и закани за физическа саморазправа.
„По уплашения поглед на Костадинов може да си направите извода кой кого е провокирал и ако сте чули той какво казва от трибуната на Народното събрание, ще сте наясно с това“, каза още той.
В крайна сметка, законопроектът беше отхвърлен с голямо мнозинство.
Според мотивите на вносителите целта на този закон е да лиши от неправомерни външни влияния функционирането на институциите. „Чрез външно финансиране на средствата за масово осведомяване, на отделни разпознаваеми обществени личности и на сдружения в частна или обществена полза и фондации, биват целенасочено налагани чуждестранни политики и идеологии и откровено частни икономически интереси на чужди субекти. Това налага регистрацията на всички лица, получили и получаващи чуждо финансиране. Трябва да бъде взето под внимание, че когато това влияние върху общественото мнение се извършва с инструментите на информирането на обществеността, това може да застраши политическите и икономически интереси на страната“, се казваше в мотивировката.
Политическите партии гласуваха по следния начин: „Възраждане“ – 34 – за, ГЕРБ – СДС – 53 – против и 7 – въздържали се; ПП-ДБ – 31 против; ДПС -НН – 28 против, БСП – ОЛ – 4 – за и 6 въздържали се; ДПС – ДПС – 7 въздържали се; ИТН – 17 въздържали се, МЕЧ – 11 въздържали се.