„Възраждане“ иска закриване на комисията по досиетата
Правилата за попълване на още пет регулатора и контролни органа прие парламентът, с което даде началото на издигането на кандидатури за постовете. Това са Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори, Комисията за регулиране на съобщенията, Комисията за защита на личните данни, Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия и Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства.
Правилата бяха приети почти без дебат. Кратък спор между ПП-ДБ и „Възраждане“ се заформи за комисията по досиетата, понеже хората на Костадин Костадинов поискаха тя да бъде закрита.
„Сред ПП-ДБ имаме доносници, един цял сектор във всичките системи на службите. Те твърдят, че само техните розови депутати нямат връзки с Държавна сигурност. Те имат фетиш към това да обясняват кой е доносник. Розовите демократи от ПП-ДБ показаха, че ще изчезнат, защото са маргинални. Поругавате паметта на българските разузнавачи, за да може да си задоволите фетиша към ДС. Трябва да бъде закрита тая комисия“, каза Цончо Ганев от „Възраждане“.
Това не е първата институция, която „Възраждане“ иска да закрие. Миналата седмица те поискаха същото за Комисията за защита от дискриминация и институцията на омбудсмана.
„Съгласен съм донякъде с предложенията на Цончо Ганев. Трябва да изберем нов състав на комисията. Тази комисия не трябва да се закрива, не тя определя кои са доносниците. Проблемът с нея е политическото ѝ използване през цялото време на съществуването ѝ. Целта ѝ е да осветли един непрозрачен период от 1945 до 1989 г. Тази комисия е изготвила над 3 милиона единици документи – служителите направиха методология за работа, както и регламент гражданите и журналистите да имат достъп до тях. През цялото това време не си позволиха да интерпретират самите те. Всичките квалификации за доноси се направиха от политици, не от тях. Една от основните задачи, да не кажа главната, е именно в един обозрим срок от комисията да предложат ясна концепция за развитието на този архив, да предложат един добър вариант за действие“, включи се и Любен Дилов от ГЕРБ-СДС.
„Това, което казахте г-н Дилов, от „Възраждане“ го предлагаме от 3 години. Трябва да се закрие тази паразитна структура и да се премести този архив в Държавна агенция „Архиви“. Даваме над 5,3 млн. лв. за заплати годишно за служителите на тази комисия, при положение че има ДАА, които могат да свършат перфектно тази работа. Тази комисия не служи за нищо друго освен за фетиша на розовите демократи. В ДАА има специалисти, които да обработят този архив. Да, вероятно има доносници, но не трябва да бъдат слагани под общ знаменател с разузнавачите, които са си вършели работата. При положение че управляващите искате да орежете парите на пенсионерите, не разбирам защо искате тази комисия да взимат милиони. Целта е розовите фашисти да си разиграват коня на цената от 5,3 млн. лв., отговори Цончо Ганев.
„Извън шегата, която дори не беше смешна, не съм подготвен да кажа дали това е правилният подход. ДАА има огромен архив и не знам как ще успеят да се справят с обработката и на този, ако просто така им го изсипем на главите. Този архив на ДС е много интересен, свързан е с цялата външна политика на страната от онези години. До вечерта мога да ви занимавам с истории, записани вътре, а наследниците ни тепърва ще се занимават да ги изучават. Затова е много важно да запазим информационната структура на тази комисия“, посочи Дилов.
„Трябва да бъде съхранен този архив. Без значение дали в ДАА или комисията да стане, както в други страни в Европа, Институт за запазване на паметта на нацията. Паметта струва хиляди, особено когато става дума за съсипаните и избити животи на десетки хиляди. Комисията изигра своята роля до голяма степен – да информира обществото. С тази комисия целта ни е да информираме обществото, а то да се ориентира как да реагира на въпросната информация. През всичките тези предсрочни избори се правеха проверки на кандидатите, а всички тези теми са важни за паметта на България“, каза лидерът на СДС Румен Христов.
„Тази комисия трябва да бъде запазена или надградена в Институт за опазване на националната памет. Чудя се защо колегите от „Възраждане“ искат обществото да не е информирано и хората да не знаят за кого гласуват“, включи се и Мартин Димитров от ПП-ДБ.
„Това, което имате като фетиш към ДС, ви се върна. Не само с хората, които набеждавахте, че са били лоши. Направихте уж така, че децата им да нямат достъп до властта, а сега кметът на София е едно от най-ярките лица, част от семейство, изградено от най-висшите генерали на ДС, и в момента управлява София, столицата. В града има лед и сняг по тротоарите, човек не може да се придвижи нормално, мръсно е, въздухът е замърсен – това е София под вашето управление. При вас управляват децата на ДС, те са ваши кандидати. Уж се борите с ДС, а издигате кандидати от ДС“, каза Цончо Ганев.
„В това минало хората не живяха добре и това е минало, което никога не трябва да се връща в България, въпреки че знам, че вие си го харесвате. Тази комисия има информационна роля, а вие искате да бъде заменена със завеса. Не искате да знаем кои са хора от ДС, искате да ги скрием“, каза Никола Димитров от „Възраждане“.
Правилата за петте институции бяха подкрепени от управляващите ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН и хората на Ахмед Доган, а ПП-ДБ се включи с гласова „за“ за правилата за комисията по досиетата.
Въпреки че правилата бяха приети почти без дебат, депутатите удължиха днешното си заседание до приемането на правилата за избор на регулаторите./24 часа