Парламентът прие пълна забрана за продажба на райски газ на физически лица

0
14
Снимка: БНТ

Депутатите гласуваха окончателно промени в Закона за здравето

Пълна забрана за продажба и употреба на райски газ извън хранителната индустрия и за медицински цели, с изключение на еднолични търговци, които изрично са го вписали като предмет на дейността си. Това реши парламентът, приемайки окончателно промени в Закона за здравето. Поправките предвиждат още създаване на мобилни амбулатории, които да обслужват нуждите на населението от здравни грижи в трудно достъпните региони.

Беше прието още електронният здравен запис да представлява електронен документ или съвкупност от електронни документи за всяка една от извършените от медицинските и немедицинските специалисти в лечебните и здравните заведения дейности, в т.ч. дейностите, извършени от разстояние, както и дейности за изработване на медицински изделия, с които се създава или използва здравна информация за гражданина или които са относими към неговото здравно състояние, независимо от неговия здравен статус и източника на финансиране на съответната дейност.

Уточнено е, че първичните администратори на данни ще предоставят автоматизирано на министъра на здравеопазването достъп до данни за гражданската регистрация от Национална база данни „Население“ на ГРАО, данни за валидността на личните документи от информационните фондове с данни, свързани с българските лични документи, поддържана от МВР, а НАП ще предоставя информация за здравноосигурителния статус на физическите лица, вписани в регистъра на агенцията.

НЗОК и РЗОК са длъжни да предоставят исканата от Здравното министерство информация. За предоставянето ѝ, с изключение на информацията от регистрите, информационните бази от данни и системи на НЗОК, се сключва споразумение между НЗОК и Министерството на здравеопазването, в което се определят исканите данни, тяхното съдържание и редът за предоставяне на информацията.

Гратисният период за привеждане на системите на лечебните заведения в съвместимост няма да е 12, а ще е 18 месеца. НЗОК ще има също година и половина на разположение, за да въведе електронен здравен запис за всички видове дейност. Касата също така ще трябва да изпрати всички здравни данни от информационната система на министъра на здравеопазването с цел попълване на електронните здравни записи на пациентите в срок до 1 година, а не за 6 месеца, както беше първоначалното предложение./БНТ