В продължение на десетилетия само държавните космически агенции успяваха да осъществят подобни пътувания
Американски милиардер стана първият човек, който извърши частна космическа разходка – на невероятния фон на Земята. Джаред Айзъкман, на 41 години, беше първият, който излезе от капсулата и след като отвори люка, показа невероятните кадри на Земята.
Технологичният предприемач излетя в космоса от Кейп Канаверал във Флорида преди зазоряване на борда на ракета Falcon 9 на SpaceX във вторник за петдневния полет – заедно с пилота на мисията Скот Потийт, 50, пенсиониран подполковник от военновъздушните сили на САЩ, и служителите на SpaceX Сара Гилис, 30, и Анна Менон, 38, и двамата старши инженери в компанията.
Изглежда рискованото начинание на Айзъкман се е изплатило, коментира Би Би Си. Милиардерът плати с лични средства за космическа разходка на 435 мили над Земята от компанията SpaceX на Илон Мъск. Айзъкман e основател на разплащателната система Shift4 Payments, която според сайта на компанията, обработва плащания за над 260 милиарда долара в САЩ всяка година.
Мисията е огромна крачка напред за частните космически пътувания и дава ясен знак, че компаниите са способни да достигнат или дори да надминат изследванията, финансирани с публични средства. В продължение на десетилетия само държавните космически агенции успяваха да осъществят подобни пътувания.
„Не бях жив, когато хората стъпваха на Луната“, каза той. „Със сигурност бих искал децата ми да видят хора да се разхождат по Луната и Марс и да се осмеляват да изследват нашата слънчева система“, заяви Айзъкман преди полета.
След него на разходка излезе Сара Гилис, която също преживя променящото живота силно преживяване. Добавете към това знанието, че в случая те ще останат в историята като първите непрофесионални астронавти.
Остават още два дни от мисията на Polaris, преди да се върнат на Земята в събота .
Първото излизане в открития космос бе осъществено от бившия Съветски съюз през 1965 г., последвано плътно от САЩ, за да стане днес редовна практика на екипажите на Международната космическа станция.