Става въпрос за пренос на 5 млрд. куб. м синьо гориво до Румъния, Словакия и Унгария
Петима министри подписаха меморандум, чиято цел е да се даде възможност газ от Азербайджан да стигне през България до Румъния, Словакия и Унгария.
Президентът Румен Радев бе домакин на инициативата „Солидарити ринг“. Специално за подписване на меморандума в София пристигна по покана на държавния ни глава и президентът на Азербайджан Илхам Алиев.
Така няколко минути след 12 часа петима министри дадоха реалност на новия маршрут на азерския газ. Подписи сложиха енергийният министър на Румъния Върджил-Даниел Попеску, министърът на външните работи на Унгария Петер Сиярто, на икономиката на Словакия Карел Хирман и на енергетиката на Азербайджан Парвиз Шахбазов, както и домакинът им от България министър Росен Христов.
Същността на инициативата е да се увеличи капацитетът на газопреносните мрежи на тези държави без изграждане на нови газопроводи. Запознати казаха, че става въпрос за пренос на 5 млрд. куб. м азерски газ, а инвестициите за увеличаване на капацитета са към 1 млрд. евро.
Президентът Алиев, както и всички министри, които дойдоха в София, благодариха за тази инициатива. Илхам Алиев поздрави Радев за създаването на екипа и за реализацията на идеята, която да позволи азерски газ да стигне до Централна и Източна Европа.
Държавният глава на България пък нарече Азербайджан стратегически и надежден партньор, от който повече от година получаваме газ по договор, подписан преди 10 г. Радев припомни, че миналата година Азербайджан сключи договор с ЕК за доставка на допълнителни количества, тоест – за удвояване на доставките. Големият въпрос остана – как, по какъв начин тези количества да стигнат до Европа, залагаха се отдалечени срокове във времето, поясни той и поздрави министрите за организацията и скоростта, с която осъществяват инициативата, тъй като това е въпрос на сигурност на доставките, а реализацията на проекта ще стане най-бързо и евтино. Той изрично благодари на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, на еврокомисаря по енергетиката Кадри Симсън, както и на турската и гръцката страна, тъй като без тях този проект би бил неосъществим.
Войната в Украйна ни подтикна да търсим нови измерения на солидарността, нови начини на доставки, за да прекроим международната логистична карта. Тази инициатива е пример за успех, насърчава успешното ни партньорство, ще доведе до повишаване на капацитета на газопреносните страни, заяви българският президент. Това вдига нивото на нашите амбиции, ние започваме да говорим за други проекти – за пренос на енергията на бъдещето – зеления водород, каза още той.
Радев обяви и новина – българският регулатор – КЕВР, е потвърдила европейския лиценз за търговия с газ на СОКАР. Честито, г-н президент, обърна се той към Алиев и му предложи заедно да търсят най-добрите решения за нашия регион.
Алиев пък заяви, че Азербайджан е наистина надежден партньор на Европа и припомни, че държавата му е подписала с 9 европейски страни за доставки.
Енергийна сигурност никога не може да бъде постигната в една държава. Сигурността трябва да бъде постигната в региона и в цяла Европа, а България активно работи за това, заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов, който участва в церемонията по подписването на меморандум по съвместната инициатива Solidarity Ring (STRING), предвиждаща повишаване на сигурността на доставките на природен газ за Европейския съюз и региона на Централна и Югоизточна Европа.
„Глобалните предизвикателства, пред които сме изправени последните месеци, изискват глобални усилия. Няма значение колко е мощна икономиката на една държава или нейното географско положение, ако искаме да постигнем сигурност, трябва да работим за сигурност на енергийните доставки и зелен преход“, каза министър Христов.
Той определи подписания меморандум като „сериозна стъпка за подобряване на енергийната сигурност“.
„Показахме, че съвместно държавите от региона може да посрещнем предизвикателствата и да се справим“, каза още българският енергиен министър.
Министрите на Унгария и на Словакия заявиха, че страните им зависят от един маршрут и един доставчик – те получават само руски газ.
Министърът на външните работи на Унгария Петер Сиярто каза, че операторите на газопреносните мрежи ще трябва да си свършат вътрешната работа, но поиска изрично финансиране от Европейската комисия.
Източник: 24 часа