ПП/ДБ не приемат коалиционното споразумение на ГЕРБ
ПП-ДБ извадиха ново условие, за да направят коалиция с ГЕРБ. От формацията не желаят сега да подписват коалиционно споразумение, а да отложат темата за след 9 месеца – за да видят изпълнени реформите в съдебната система, избора на нов главен прокурор и попълването на регулаторите с политически независими експерти. Партньорите поставиха ултиматума на ГЕРБ само седмица преди ротацията.
Няма да влезем в коалиция, докато не видим, че реформите са се случили, категоричен беше съпредседателят на ПП Кирил Петков и така потвърди думите на премиера Николай Денков, че ПП-ДБ не приемат коалиционното споразумение, предложено вчера от Бойко Борисов.
„Сглобката сега трябва да си довърши вторите 9 месеца от тази работа. Ако видим, че ГЕРБ са готови да свършат тази работа, тогава, след 9 месеца, можем да говорим за коалиционно споразумение“, каза Петков в кулоарите на НС пред медиите и уточни, че тъй наречената сглобка е била сформирана заради реформата в съдебната система, в службите и в регулаторите. Първоначалните приоритети, които бяха извеждани от участниците във властта като аргумент за подкрепата на правителството, бяха влизането в Шенген и еврозоната и предизвикателствата пред страната заради войната в Украйна. Сега Петков обаче изведе на преден план друга причина, която, по думите му, е била водещият аргумент за „сглобката“.
Петков коментира офертата на ГЕРБ за пропорционално разделяне на властта и министрите, според електоралната тежест. „Ние не искаме 50 на 50 в регулаторите, а 100 процента политическа независимост в регулаторите. Да няма зависими хора, които като им натиснете бутона „ентер“, гласуват без да мислят. Вярвам, че в ГЕРБ има някакво желание да се случат тези неща“, коментира той.
И направи уговорката: „Няма да говорим за никакви министри, докато не видим, че ГЕРБ са готови да направят с нас крачката напред за независими регулатори“.
Съпредседателят на ПП заяви, че все пак ще се запознае с документа на ГЕРБ.„Принципно споразумение, което да гарантира избора на независими състави на регулаторите и път за реформиране на съдебната система и прокуратурата, трябва да предшества разговора за министерския състав на правителството след ротацията и съставянето на евентуална коалиция.“ Това заяви финансовият министър Асен Василев пред журналисти на събитие, организирано от Европейската инвестиционна банка, уточнявайки, че изборът е на ГЕРБ дали да приемат този подход, или да се отиде на предсрочни избори.
„Коалиция ще има, когато България има независими съд, регулатори и прокуратура. Необходимо е в регулаторите да влязат хора, които не реагират на телефонни обаждания“, каза Асен Василев. Министърът допълни, че трябва да се гарантира липсата на влияние от „нотариуси“ и „джуджета“.
Кирил Петков защити военния министър Тодор Тагарев, след като Борисов и Пеевски поискаха смяната му.
„Много интересно! Всичките ни евроатлантически партньори много го харесват, специално украинците. Откъде идва тяхното желание да го сменят“, реагира съпредседателят на ПП.
Той отхвърли критиката на партньорите за забавянето на изпращането на БТР-ите към Украйна.
„Мислите ли, че е умно, когато изпращате 115 бронирани машини да обявявате точно кога ще отидат тези машини, това е пълна глупост. Те стават цел. Аз лично си мисля, че ще е голяма глупост, ако едни бронирани машини трябва да прекосяват Украйна, докато те ги бомбардират /б.а – бомбардират/. Ако сте Русия – ще ги гледате тези бронирани машини как минават ? Абсурд!“, възкликна бившият премиер от ПП.