ПП-ДБ предлагат мандатност на кметовете и 24 май национален празник

0
124
Снимка: 24 часа

Главният прокурор и председателите на ВКС и ВАС ще се назначават без указ на президента

Преструктуриране на ВСС, въвеждане на мандатност на кметовете – неповече от 2 мандата, а 24 май да стане национален празник. Това са част от предложенията за конституционна реформа на ПП-ДБ и „Правосъдие за всеки“, съобщава „24 часа“.

Формацията предлага свой проект за конституция. Отделно обаче те работят и с ГЕРБ-СДС и ДПС. Още преди дни ПП-ДБ съобщиха, че ще предложат и свой текст за изменения.

Те стъпват върху едно по-широко политическо съгласие за промени в конституцията, обясни Христо Иванов и уточни, че те са обсъждани с ГЕРБ и ДПС.

Основните принципи зад тях са повече справедливост, повече отговорност на прокурорите, повече независимост при съдиите. Тези три принципа искат да изведат основния – че никой не трябва да бъде над закона. Следващият принцип е да изведем българските култура и писменост на преден план, да вкараме идеята, ще нашите деца са потомци на просветители, каза съпредседателят на ПП Кирил Петков.

„Днес представяме проекта за изменение в конституцията, зад които застава ПП-ДБ. Радвам се, че с нас са колегите от „Правосъдие за всеки“, с които тези текстове бяха изработени. Текстовете са наша версия, но е важно да се подчертае, че те стъпват на политическо съгласие, че трябва да се върви в тези посоки“, заяви съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов.

„Става дума за законопроект, който третира три големи групи въпроси. На първо място са въпросите с преструктурирането на съдебната власт и ограничаването на властта на главния прокурор. Има предложения за преформатиране на института на служебните кабинети“, каза още той.

Относно промяната на националния празник от 3 март на 24 май премиерът акад. Николай Денков обясни, че това е ден, който обединява, а не разединява, както и че е уникален празник, който пренася от миналото в бъдещето и обединява българите с други народи.

Ден на българското слово, просвета и култура и на кирилицата – така ПП-ДБ предлагат да е пълното име на празника.

Идеята 24 май да измести 3 март предлагаха и от ГЕРБ в 47-ото НС, но тогава не срещнаха достатъчна подкрепа. В анкета на „24 часа“ обаче тогава те заявиха, че ще подкрепят идеята и в други парламенти.

Първите основни промени са свързани с промени във ВСС – пълното му разделяне на орган само на съдии с 15 члена, от които 8 са избрани директно от съдии, председателите на ВКС и ВАС и 6 души парламентарна квота.

Председателите на ВКС и ВАС ще се избират и назначават от ВСС. До момента бе необходим и президентски указ. Техният мандат ще се намали от 7 на 5 години. Славов обясни, че всички останали председатели на съдилища са с петгодишен мандат.

Коалицията предлага и промяна в мандата на ВСС – от 5 да падне на 4 години. Отделно, ако промените се приемат, ще се върне и моделът до 2007 г. – избраните съдии да продължат работата си, но с намалена натовареност.

Промени ще има и в прокурорския съвет – парламентарната квота тук ще е по-голяма от тази на прокурори, избрани от прокурори. Шестима ще са избрани от НС с мнозинство 2/3 от НС, двама ще се избират от прокурорите, един – от следователите, а главният прокурор ще е член по право.

Правата на обвинител номер 1 ще бъдат намалени, така че той да бъде по-скоро административен ръководител, а мандатът му ще е намален на 5 години.

Прокурорският съвет и министърът на правосъдието ще могат да предлагат кандидатури за главен прокурор.

Христо Иванов даде заявка, че проектът ще бъде внесен най-късно до 31 юли, за да може промените да са факт до Нова година. Това е срокът, за който са се разбрали и с ГЕРБ, потвърди Бойко Борисов през седмицата. За след Нова година обаче вероятно ще остане назначаването на нов състав на ВСС, тъй като преди ден бяха приети изменения в Закона за съдебната власт, според които процедурата трябва да се задвижи през следващите 6 месеца.