Законът за съдебната власт ще се гледа последен
Под временното председателство на Росен Желязков от ГЕРБ парламентарната Правна комисия включи в дневния ред на първото си заседание предложения за промени в Изборния кодекс и в Закона за вероизповеданията.
Така планираните първоначално три проектозакона за промени в Закона за съдебната власт ще се гледат последни.
Трите законопроекта са на ПП-ДБ, „Възраждане“ и на „Има такъв народ“. Първите два са свързани директно с процедурата за избор на главен прокурор, която трябва да бъде финализирана на 16 януари, като там се предлага Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да не може да избира така наречените трима големи в Съдебната система и ако тези промени влязат в сила, да бъде стопирана тази процедура.
Още в началото на заседанието обаче стана ясно, че членовете на Правната комисия имат други намерения, като част от своите намерения те мотивираха и с преговорите, свързани с правителството, и подкрепата за така наречената „Декларация за санитарния контрол“ около Делян Пеевски и ДПС-Ново начало.
От „Има такъв народ“ поискаха в знак на жест към това, че са подкрепили да се приемат съдебните закони, да влезе в дневния ред тяхното предложение за промяна в Изборния кодекс.
Последваха искания и от други парламентарни групи, които имаха такива предложения, а пък от ГЕРБ предложиха в дневния ред на парламента да влезе и законът за вероизповеданията.
Той е свързан с последен съдебен казус, а именно – решение на Върховния касационен съд и на съда в Страсбург, с което беше регистрирана Българска православна старостилна църква.
С тези предложения се предлага да не може никой друг освен Българската православна църква да носи тези думи в името си.
В ускорен темп депутатите започнаха да излагат своите предложения, свързани с промените в Изборния кодекс. Всички те са мотивирани от последните нарушения, които бяха констатирани на изборите за 51-во Народно събрание.
От „Възраждане“ се предлага например изцяло да отпадне гласуването с хартиена бюлетина. Според други предложения пък хартиените бюлетини трябва да се броят с машини.
Също така да бъдат върнати машинните протоколи.
Има предложение за обновяване на състава на Централната избирателна комисия след всеки състав, за да съответства той на актуалното състояние на парламента, както и за създаване на преброителни центрове за купуване на нови машини и нови сканиращи устройства.
Заседанието продължава./БНР