Начало ВОДЕЩИ НОВИНИ Присъди за екстремизъм и шпионаж: кои са освободените затворници от Русия, Германия...

Присъди за екстремизъм и шпионаж: кои са освободените затворници от Русия, Германия и САЩ

0
65
Снимка: БТА

Вижте историите на 16-имата освободени

16 граждани на САЩ, Германия и други западни държави бяха разменени за осем арестувани руснаци в най-голямата размяна на затворници между Русия и Запада от Студената война насам. Обвиненията и от двете страни най-често са повдигани за шпионаж, предаде Би Би Си.

 

Евън Гершкович

Американският журналист Евън Гершкович беше осъден на 16 години затвор в наказателна колония със строг режим по-рано този месец по обвинения в шпионаж. Преди няколко часа пристигна на родна земя.

Репортерът на „Уолстрийт джърнъл” беше арестуван от службите за сигурност миналия март, докато изготвяше репортаж в град Екатеринбург, на около 1600 км източно от Москва.

Той беше обвинен, че работи за Централното разузнавателно управление. Гершкович и правителството на САЩ отричат обвиненията.

Присъдата е първата, наложена на американски журналист за шпионаж в Русия след края на Студената война. След първоначалния му арест Гершкович е държан в прословутия московски затвор „Лефтерово”.

Пол Уилън

 

54-годишният Пол Уилън също беше осъден на 16 години затвор през 2020 г., около две години след като беше арестуван в Москва по подозрение за шпионаж. Той също беше посрещнат от президента Байдън, когато кацна на американска земя.

Бившият морски пехотинец е гражданин на четири държави – САЩ, Канада, Великобритания и Ирландия. Неговият адвокат каза, че той е държан в затвор в района на Мордовия.

След като е уволнен от армията през 2008 г. за лошо поведение, той става консултант по сигурността и започва да пътува често до Русия по работа.

През декември 2018 г. е арестуван от руската агенция за държавна сигурност ФСБ, която твърдеше, че е „хванат да шпионира“ в Москва. Семейството му винаги е отричало обвиненията.

Алсу Курмашева

 

В същия ден, в който Гершкович влиза в съда, руско-американската журналистка Алсу Курмашева е осъдена на шест години и половина затвор – присъда, която трябваше да излежи в място за лишаване от свобода със средна степен на сигурност.

Тя е редактор на Радио „Свободна Европа”, което се финансира от правителството на САЩ. Осъдена е за разпространение на невярна информация за руската армия.

Съпругът ѝ Павел Буторин каза, че тя е била арестувана заради книга, публикувана миналата година, която представлява сбирка с истории за руснаци, противопоставящи се на войната в Украйна.

Курмашева има американско и руско гражданство и живее в Прага със съпруга си и двете си дъщери. Тя беше задържана през юни 2023 г., когато отишла в Русия, за да посети майка си.

Владимир Кара-Мурза

 

Владимир Кара-Мурза е виден руски дисидент и един от най-ярките противници на режима на Путин, както и открит критик на войната в Украйна и вътрешните репресии в Русия.

През 2023 г. 42-годишният беше осъден на 25 години затвор за разпространение на „фалшива“ информация за руската армия. Кара-Мурза е бивш журналист и политик.

Двойният британско-руски гражданин е излежал присъдата си в затворническа колония в Сибир, където, твърди съпругата му, е развил неврологично заболяване в резултат на натравяне.

Иля Яшин

 

Един от най-известните опозиционери в Русия беше осъден на затвор през 2022 г. за „разпространение на фалшиви новини“ за армията на страната. Той бил арестуван, след като осъди вероятните руски военни престъпления в Буча.

След смъртта на бившия опозиционен лидер Алексей Навални в затвора, Яшин каза, че се страхува за живота си.

Той обвини Путин, че е „полудял от властта“ в поредица от писма от затвора в западната област Смоленск, където е държан.

Олег Орлов

 

Олег Орлов е руски правозащитник, арестуван през февруари, след като нарекъл Русия „фашистка държава” и отправил остри критики заради войната в Украйна. Преди това е бил председател на организацията „Мемориал”. Носител е на Нобелова награда.

71-годишният мъж беше осъден на две години и половина затвор за „многократно дискредитиране“ на руските въоръжени сили. В обжалване на присъдата си през юли той сравни руската съдебна система с тази на нацистка Германия.

Наказанието му беше наложено след повторен процес. В първото дело през октомври миналата година Орлов получи глоба от 150 000 рубли и беше освободен от съда.

Лилия Чанишева

Лилия Чанишева беше осъдена на девет години и половина затвор по-рано тази година по обвинения за екстремизъм. Тя е служила като местен координатор в мрежата за борба с корупцията на покойния опозиционен лидер Алексей Навални.

В последните месеци е държана в център в района на Перм.

Чанишева е първата от съюзниците на Навални, осъдени за екстремизъм. Повечето от тях са избягали от Русия.

Ксения Фадеева

Ксения Фадеева беше осъдена на девет години затвор по обвинения в организиране на екстремистка група. Била е местен организатор на антикорупционната фондация на Алексей Навални в сибирския град Томск, където впоследствие е задържана.

Нейните адвокати твърдят, че е прекратила връзката си с организацията, преди тя да бъде определена за екстремистка група през 2021 г.

Саша Скочиленко

Саша Скочиленко беше осъден на седем години в наказателна колония за подмяна на етикети с цени в супермаркети с антивоенни послания като форма на протест. Надписите насочват вниманието към смъртта на цивилни в Мариупол и наричат Русия „фашистка държава“.

Скочиленко е художник от Санкт Петербург.

Кевин Лик

Германско-руският гражданин Кевин Лик беше осъден за държавна измяна като тийнейджър, като стана най-младият човек, който някога е бил признат за виновен за престъплението.

Израства в Германия и се мести в Русия, когато е на 12 години. Властите го осъдиха на четири години затвор миналия декември за предполагаемо изпращане на снимки по имейл до „представители на чужда държава“ преди и по време на инвазията на Русия в Украйна. Съдът твърди, че той е посетил и снимал местоположението на руски войски.

Рико Кригер

 

Германският гражданин Рико Кригер беше обвинен в поставяне на експлозиви в Беларус и осъден на смърт.  Александър Лукашенко го помилва по-рано тази седмица.

В интервю за контролирани от държавата медии той каза, че е действал по инструкции от Украйна, но не бяха представени доказателства. Смята се, че Кригер е първият западен гражданин, осъден на смърт в Беларус.

Андрей Пивоваров

Руският опозиционен активист Андрей Пивоваров оглави фондация „Отворена Русия“, създадена от бившия олигарх Михаил Ходорковски, който прекара десетилетие в затвора за организиране на кампания срещу Путин.

Пивоваров беше арестуван през 2021 година, след като се опита да напусне Санкт Петербург.

Дитер Воронин

Руско-германският гражданин Воронин беше осъден на 13 години затвор по обвинения в „държавна измяна“, след като Москва повдигна обвинения, че е получил секретна военна информация от друг журналист, Иван Сафронов, който остава зад решетките, предаде АФП.

Други германски граждани, освободени от Русия, са:

• Патрик Шобел, който беше задържан в Санкт Петербург по-рано тази година, след като според съобщенията е намерен с пакет гумени мечета от канабис

• Херман Мойжес, руско-германски имиграционен адвокат, изправен пред обвинения в държавна измяна, след като беше арестуван през май

• Вадим Останин, бивш ръководител на един от регионалните клонове на Алексей Навални, който беше осъден на девет години затвор през 2023 години.

Kои са руските затворници?

Вадим Красиков

Снимка: БТА

Един от най-известните затворници, освободени обратно в Русия, е агентът на Федералната служба за сигурност Вадим Красиков, който излежаваше доживотна присъда в Германия за убийството през 2019 година на чеченски командир в парк в Берлин.

По време на процеса срещу него прокурорите казаха, че той е действал по заповед от Русия и че е принадлежал към силно секретно звено „Вимпел“ на ФСБ.

Защитаващите го адвокати настояха, че той е бил строителен работник, а не убиец. Той отрече да е известен като Красиков и се представи като Вадим Соколов, името в паспорта, с който пътува.

В скорошно интервю с американския телевизионен водещ Тъкър Карлсън Путин отбеляза, че страната му иска освобождаването на „патриота“ Красиков в замяна на американския журналист Еван Гершкович.

Роман Селезньов

Роман Селезньов беше признат за виновен в провеждането на хакерска схема през 2017 година, причинила щети в размер на 169 милиона долара.

Американски служители казаха, че той е откраднал данни от кредитни карти от ресторанти и ги е продал на черния пазар. Той беше осъден на 27 години затвор за схемата, която според прокурорите е изпълнявал между 2009 и 2013 година.

Според Министерството на правосъдието гСелезньов е използвал софтуер, който му позволявал да открадне милиони номера на кредитни карти от хиляди фирми. Баща му е депутат и съюзник на Путин.

Вадим Конощенок

САЩ обвиниха Вадим Конощенок в заговор, свързан с доставки и пране на пари от името на руското правителство през 2022 година.

В изявление на Министерството на правосъдието на САЩ се казва, че той и други са закупили и изнесли незаконно електронни компоненти, някои от които могат да се използват за военни цели.

Артем и Анна Дулцеви

Снимка: БТА

Съпрузите Артем Дулцев и Анна Дулцев бяха арестувани и осъдени по обвинения в шпионаж в Словения. Двамата бяха осъдени на по 19 месеца затвор. Двете им деца също са се върнали в Русия.

Михаил Валериевич Микушин

Университетският преподавател Михаил Валериевич Микушин е обвинен в събиране на разузнавателна информация в Норвегия от името на Русия през 2022 г., представяйки се за бразилски академик.

Норвежките власти казаха, че той е имал бразилски паспорт и е работил като изследовател в университета в Тромсьо от 2021 година. Съобщава се, че се е наричал Хосе Асис Джамария.

Смята се също, че Микушин е излъгал за възрастта си и всъщност е бил на 44, а не на 37, когато е бил обвинен.

Източник: Нова.бг