Проф. Ива Христова: Коклюшът е силно заразен, но няма риск от нова епидемия в Европа

0
130
Ива Христова

В България от началото на годината са регистрирани едва 20 случая, а през миналата – 15

Коклюшът (магарешка кашлица, известна и като стодневна кашлица на Запад) е бактериална силно заразна респираторна инфекция. Предава се по въздушно-капков път и е с много висок контагиозен индекс (колко от срещналите се с вируса са заболели) – почти 100% при възприемчиви към заболяването хора. Това заяви пред „Дневник“ директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Ива Христова.

За последните месеци случаите на коклюш са се утроили във Великобритания. А в Хърватия се говори за рязко увеличаване на заболелите, невиждано от 40 години. Това провокира опасения за нова епидемия в Европа, които според проф. Христова са неоснователни.

„Нормално е повишаването на заболяемостта при отпадналите противоепидемични мерки и характерната за инфекциозните заболявания цикличност“, увери директорът на Националния център по заразни и паразитни болести. По думите ѝ циклично, през 3-5 години, се наблюдава ръст на регистрираните случаи и дори малки епидемии. В България няма подобно повишаване, като от началото на годината са регистрирани едва 20 случая, а през миналата – 15, допълни тя.

Коклюшът се причинява от бактерията Bordetella pertussis, а Bordetella parapertussis причинява паракоклюш, който има подобни симптоми, но с по-лека клинична изява.

Началото на заболяването е неразличимо от вирусните респираторни инфекции, уточнява проф. д-р Ива Христова. В продължение на 1-2 седмици болните са с минимално повишена температура, хрема, лека кашлица, в някои случаи конюнктивит. След този период започва т.нар. пароксизмална (пристъпна) кашлица със спазми и силно затруднено дишане поради оток на ларинкса.

Усложненията включват пневмонии, хеморагии в белите дробове (изтичане на кръв) от непрестанната кашлица, енцефалопатия, гърчове, мозъчни кръвоизливи, заяви проф. д-р Христова.

Тя подчерта, че противогрипните ваксини не предпазват от т.нар 100-дневна кашлица. „За коклюш има отделна ваксина, която се прилага от десетилетия. Тя е част от тривалентна ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш и е задължителна в нашата страна“, каза още тя. Ваксинацията започва още през първата година на детето – на 2, 4 и 6 месеца са първите апликации.

Най-уязвими са кърмачетата поради незавършения курс на ваксинация. Боледуват и по-големи деца, юноши и възрастни. Коклюшът лесно се разпространява сред лица, ваксинирани преди повече от 10 години, както възрастни, така и деца, уточни директорът на Националния център по заразни и паразитни болести.