С 33% ръст на задържаните наркотици се похвалиха от Агенция „Митници“

0
12
Стефан Бакалов Снимка: БНТ

Над половината от задържаните наркотици са хванати на границата с Гърция

През 2024 г. митническите органи задържахме повече от 10 тона наркотични вещества. Като тук става въпрос за 33% ръст в сравнение с 2023 година на разкритите наркотични вещества. Това обясни в „Денят започва“ Стефан Бакалов – началник на отдел „Борба с наркотрафика“ в Агенция „Митници“.

„Запазва се тенденцията за трафик и разкриваемост на марихуана. Знаете, че това е най-масовият наркотик, който се употребява в цял свят, не само в България. Има ръст и на заловения кокаин. През изминалата 2024 година задържахме повече от 420 кг кокаин, за сравнение през 2023 година бяха 23 кг кокаин, което е огромен ръст“, обясни Бакалов.

Той обясни, че фокусът на митническите власти е бил насочен и към пристанищата, както и към транзитния трафик с Турция.

„На пристанище Бургас има две изключителни добри разкрития. Едното е на 140 кг кокаин, което беше част от усилията на митическите органи да предотвратят трафика по пристанищата, след което колегите от пристанище Бургас успяха да задържат и 400 килограма хероин“, отбеляза началникът на отдел „Борба с наркотрафика“ в Агенция „Митници“.

Над половината от задържаните наркотици са хванати на границата с Гърция, така че след влизането на България в сухопътния Шенген пред митничарите се очертават нови предизвикателства.

„Само бих искал да отбележа, че всъщност най-големите разкрития на наркотици, повече от 50% от задържанията през миналата година, се случиха на границата с Гърция. Така че това за нас е едно предизвикателство през следващата година, след като граничният митнически контрол ще бъде така пренасочен в друга посока“, посочи Бакалов.

Според думите му задържаните синтетични наркотици се движат също във възходяща посока, тъй като употребата им нараства все повече и измества така наречените традиционни наркотици. Той обясни, че търговията с новите психоактивни вещества се осъществява по два основни начина – чрез т.нар. „даркнет“ и чрез онлайн сайтове.

„Единият вид трафик на наркотични вещества се случва от така наречените даркнет пазари. Това е може би основния момент, тъй като последните 6-7 години, изобщо търговията с наркотични вещества се измества в даркнет. Това са големите предизвикателства пред нас. Що се отнася до различните видове наркотични вещества, които вече са достъпни, наистина тук става въпрос за различни продукти, както така наречените вейпове, така и различни лакомства, в които са импрегнирани наркотични вещества. Става въпрос за желирани бонбони, така наречените маршмелоу и въобще пъстра палитра от лакомства, които по този начин достигат много по-лесно от търговска гледна точка до децата. Това е един от рисковите моменти в днешно време, тъй като наркотичните вещества на пазара към днешна дата са повече от 3000 вида“, посочи Бакалов.