Глобени са търговци на череши, вдигнали цената в деня на Задушница от 12 на 20 лева за кг
Вече сме устойчивост в пролетния спад на цените на храните, а това е явление, което се случва почти всяка година, каза председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) Владимир Иванов на брифинг в централата на комисията.
По думите му изменението на цените е характерно за сезона. Според него спадът през тази година е по-бавен в сравнение с миналата, което се дължи на неблагоприятните климатични условия, което е довело до неритмично предлагане особено при плодовете.
„Като цяло има един спокоен, добре балансиран и устойчив пазар за момента“, посочи Иванов. Той добави, че през изминалата седмица намалението на потребителската кошница е с 2 лева.
Данните на ДКСБТ сочат, че поевтиняват доматите, краставиците, картофите. При пресните картофи доста сериозен спад от близо 50 стотинки, защото има масово предлагане. Зелето поевтинява с около 25 стотинки, въпреки че нивото сега е над нивата от миналата година, тенденцията е надолу, каза Иванов. Tой добави, че предлагането на лимони е доста по-малко в сравнение с миналата година и заради това при тях има поскъпване с 21 стотинки.
Иванов акцентира върху цената на черешите, чиято цена е скочила драстично в събота заради Задушница. Според него това е недобра търговска практика, която е възникнала стихийно и е продължила в рамките на 6 часа.
„Това донякъде е и народопсихология и поведение на част от търговците. Много трудно държавата може да я спре тази практика, тя възниква стихийно, ние сме се намесили със санкции, но това не бива да възниква“, каза Иванов и призова потребителите да не купуват на завишени цени.
По думите му големите търговски вериги не са повишили цената на черешите в събота.
Дребни търговци на череши обаче са глобени заради спекулативен скок на цената в деня на Задушница. От 14 лева на места по пазарите цената е скочила на 20 лева, съобщи Иванов.
Цени на черешите от 20 до 22 лева за килограм на дребно са засекли контролните органи в събота, когато беше Черешова задушница при 14 лева ден по-рано и 8 лева за килограм на едро. В нарушение са установени малки търговци, а не големи вериги, каза Иванов.
На въпрос на БНР за ролята на държавата в конкретния случай след широко популяризираната кампания за контрол над пазара, Иванов отговори:
„Лицата ще си понесат дължимото заради това грешно поведение на част от лицата, но това става стихийно бедствие. Не бива да възниква. Този пример става на няколко тържища, на които бяхме по време на проверки. Това установихме и наложихме санкции. Не става въпрос тука да го налагаш за разликата в цената. Става въпрос дали има съответните документи. Става въпрос дали е осчетоводил процеса. Обикновено когато се правят такива неща, не се осчетоводява процеса и се нарушават нормите и законите. Конкретно за по-висока цена няма санкция, най-малкото, че пазара е свободен и всеки решава“.
„12 лева беше килограмът в голяма търговска верига в петък и цената не се промени и в събота, но на малки пазари и при други търговски субекти от 14 лева станаха на 20 лева килограмът“, посочи той. Според него 5-6 лева разлика е много голяма особено за такъв продукт като черешите.
„Не говори добре след 30 години пазарна икономика да се подаваме на такава практика“, каза той, цитиран от БТА.