Шефът на тайванската фирма твърди, че компонентите на гърмящите пейджъри са произведени от унгарска компания

0
58
Председателят на борда на директорите и основател на тайванската компания "Голд Аполо" Шех Джинг-куанг. Снимка: БТА/AP/Johnson Lai

Устройствата не са произведени в Тайван, заяви и министърът на икономиката Гуо Чжухуей

Председателят на борда на директорите и основател на тайванската компания, свързана с взривовете на хиляди пейджъри, при насочената срещу „Хизбула“ атака в Ливан, снощи бе разпитван до късно през нощта, след което беше освободен, предаде Ройтерс.

Основателят на тайванската компания „Голд Аполо“ (Gold Apollo) Шех Джинг-куанг заяви, че тя не е произвела устройствата, използвани при атаката, и че те са били произведени от базираната в Будапеща компания Би Ей Си (BAC), която има лиценз за използване на нейната марка.

Снимки на унищожените пейджъри, анализирани от Ройтерс, показват формат и стикери на гърба на устройствата, които съответстват на пейджърите, произведени от „Голд Аполо“.

Късно снощи Шех отказа да отговоря на въпросите на репортерите на излизане от един от офисите на тайванската прокуратура в Тайпе.

Друг човек, който също бе забелязан да напуска прокуратурата, е Тереза Ву, единственият служител на дружество, наречено „Аполо Систъмс“ (Apollo Systems). Тя също отказа да разговаря с репортерите.

По-рано тази седмица Шех заяви, че лице на име Тереза е било един от контактите му за сделката с базираната в Унгария фирма Би Ей Си.

Фирмени документи показват, че компанията „Аполо Систъмс“ е била създадена от Ву през април тази година. Към момента не е ясно каква е връзката между нейната компания и Би Ей Си.

Компонентите на хиляди пейджъри, които във вторник избухнаха в Ливан в атака срещу „Хизбула“, не са били произведени в Тайван, предаде днес Ройтерс, позовавайки се на тайванския министър на икономиката Гуо Чжухуей.

Базираната в Тайван компания „Голд Аполо“ („Gold Apollo“) тази седмица заяви, че използваните при атаката устройства не са били произведени от нея и че базираната в Будапеща компания Би Ей Си („BAC“), до която са били проследени устройствата, има лиценз за използване на търговската марка.

Не е ясно нито как пейджърите са били превърнати в оръжия за взривяване от разстояние, нито как стотиците ръчни радиостанции, използвани от „Хизбула“, са били взривени в сряда във втора вълна от атаки. В двата инцидента в Ливан бяха убити общо 37 души, а 3000 бяха ранени.

Тайванският министър на икономиката каза пред репортери, че частите са били предимно микрочипове и батерии от нисък клас.

А когато беше притиснат да даде отговор на въпроса дали експлодиралите пейджъри са били произведени в Тайван, той заяви, че със сигурност може да каже, че „не са били произведени в Тайван“. Гуо допълни, че случаят се разследва от съдебните власти.

Източници от сферата на сигурността казаха, че Израел е отговорен за експлодиралите във вторник пейджъри, с което вдигна залозите в нарастващия конфликт между двете страни. Израел не е коментирал атаките.

Запитан дали се е срещнал с де факто израелския посланик в Тайван, за да изрази загриженост за случилото се, тайванският министър на външните работи Лин Чалун отговори с „не“.