Шефовете на спецслужби в парламента: Към момента няма опасност от увеличаване на мигрантския натиск от Сирия

0
18
Пламен Тончев Снимка: БТА

В наш областен град ДАНС е заловила мигрант, призоваващ за терористичен акт в друг европейски град

Няма опасност от увеличаване на мигрантския натиск от Сирия, поне засега нивото ще се запази, а профилът на бежанците у нас се запазва без промяна. Въпреки това у сирийците в България се забелязва напрежение, а някои от тях се снабдяват с ножове.

Председателят на ДАНС Пламен Тончев, директорът на военното разузнаване ген. Венелин Венев и председателят на ДАР Антоан Гечев бяха поканени днес в Народното събрание, за да дадат подробности за ситуацията в Близкия изток и по-конкретно Сирия. По искане на партия МЕЧ шефовете на службите трябваше да обяснят какви са мерките при евентуални бъдещи бежански вълни от Сирия, ивицата Газа, Афганистан и други центрове на нестабилност. Дадоха информация пред почти празна пленарна зала.

Шефът на ДАНС Пламен Тончев посочи, че рискът от мигрантски вълни се запазва заради многовекторна дестабилизация в Близкия изток, Азия и Африка, както и много проблеми в страните по произход.

Свалянето на Асад не решава проблемите в страната, предвид многото етнически и религиозни групи с различна концепция за държавност, каза шефът на ДАНС.

Има обаче възможност за ескалация на гражданската война там, а потенциал за развиване на нова мигрантска вълна има във връзка с разследванията срещу лица, близки до режима на Асад.

Смяната на режима в Сирия не оказва влияние върху миграционния натиск към България и профила на незаконните мигранти. Няма промяна на профила на мигрантите – основно сунити, млади, неграмотни, безработни и с ниско квалифициран труд. Преобладаващата част посочват икономически и социални причини за миграция, каза Тончев.

Не следва да се изключва увеличение на миграционните потоци, предупреди обаче той.

ДАНС е създала организация за наблюдение на ситуацията в Сирия и по маршрутите за потенциално придвижване, както и оценка на риска, включително и поведението на пребиваващи у нас граждани от рискови държави.

Тончев обаче отчете, че се наблюдава напрежение в мигрантските центрове в България след свалянето на Башар Асад. В центъра в Харманли се засилвали конфронтационните настроения между сирийските бежанци от арабски и кюрдски произход, отправят се заплахи за саморазправа. Някои сирийци от лагера в Харманли са се сдобили с хладни оръжия.

В центъра във „Враждебна“ пък са слушали песни, свързани с „Ислямска държава“.

Шефът на ДАНС се похвали с акции срещу трафиканти на мигранти в Пловдив и София.

У нас обаче са засечени и заловени радикални елементи от Йемен и други екстремистки групи. Такива ни били върнати и от ЕС.

Миналата година 32 лица от сирийски произход е трябвало да бъдат заселени у нас от Турция. Шестима били съмнителни с връзките си, а други няколко нямали документи. Затова са заселени само 20.

Шефът на военното разузнаване Венелин Венев предупреди, че предвид открития формат на заседанието ще изнесе ограничена по количество и качество информация. „Нямам добри новини предвид развитието на обстановката в Близкия изток и мигрантския натиск, който предстои. По наша оценка нещата се развиват недобре“, каза той.

„Към настоящия момент обстановката в Сирия е достатъчно напрегната, не виждаме особено големи движения на мигранти в посока към Сирия. От Сирия към България няма данни за масова бежанска вълна“ отговори на Ивайло Шотев от ПП шефът на ДАР Антоан Гечев.

На въпрос от ексвътрешния министър Калин Стоянов, който сега е депутат от ДПС-Ново начало шефът на ДАНС Пламен Тончев заяви, че мигрантите, които се опитват да достигнат Западна Европа през България, са основно от Афганистан и Мароко.

„Ще се запази мигрантският натиск към Европа и в частност България към сегашните нива. Няма повишен мигрантски натиск, нямаме очаквана бежанска вълна“, отговори той. И подчерта, че поддържат много добри отношения с партньорите от Гърция и Турция, същото правело и МВР.

Шефът на разузнаването даде оценка за мигрантския натиск като спокойна и заяви, че към България има „вторична миграция“ от лица, които вече се намират на територията на съседни на нас държави.

Венев добави, че обратното движение на бежанци към Сирия е изключително ограничено. От общо 3,5 милиона сирийски бежанци в Турция, едва 40 000 са се завърнали в родината си.

Припомняйки за последния дипломатически скандал със заличената германска външна министърка от официални снимки в Дамаск Борислав Гуцанов от БСП заяви, че действията на новата власт в Сирия показвали крайна ислямизация, което щяло да има отражение както в Сирия, така и за ЕС. И попита какви са мерките за недопускане на радикализирани мигранти.

А шефът на ДАНС посочи, че с бежанците са провели над 7800 интервюта – по специализиран въпросник, който бил уеднаквен и с други служби от ЕС. Така се събират данни за лица, които отговарят на определени критерии. Надявам се да контролираме всички канали, заедно с МВР работим в тясно сътрудничество.

Тончев разкри, че на 25-26 декември е „установено радикализирано лице в наш областен град, призоваващо за извършване на терористични действия в град в Западна Европа“. То е установено, имало символи и други материали на „Ислямска държава“.

Агенцията изпълнява в достатъчен обем своите задължения, успокои той. Според него България е едно от местата „със спокойна среда“ относно възможността за мигрантски тероризъм. Дано остане и занапред така, пожела си Тончев.

Ремзи Осман от ДПС-ДПС заяви, че и той като новата власт в Сирия нямало да подаде ръка на немската външна министърка. Дори иронизира притесненията на колегите си от ислямизацията на властта в Сирия. И коментира срещата, която скандализира с „ретуширането“ от снимките на министърката: „Все едно отиват на парти край басейн“. С едно сако, все едно са на парти покрай плаж, добави още депутатът.

Шефът на военното разузнаване обясни, че новата власт се стреми да се разграничи от опасенията за тежка ислямизация, но отбеляза за очаквани проблеми в образованието, а програмата в него сега била „едно към едно с движението на талибаните в Афганистан“. Предстои да видим колко ще се зачитат правата на отделните религиозни групи, отговори той на въпроса от Осман дали правителството е свързано с ИДИЛ или друга групировка.

ДАНС имат достатъчно експерти, които знаят езици като арабски и фарси. „Бихме желали да имаме повече, но с ресурсите, с които се справяме, се справяме доста добре. Относно преводачите за интервютата също се справяме. Проблем е, че след определен период от дейността им започват да мислят как да работят повече за себе си и се налага да ги подменяме, за да не се тръгне в определена посока“, сподели обаче Тончев.

Източник: 24 часа