Опитите на промянаджиите и Чакъровото ДПС да отстранят Назарян продължават, БСП категорично вече са отказали, не е ясна позицията на ИТН и „Възраждане“
Рая Назарян днес преди обед – около 11 ч, отново е била подканена да подаде оставка от „Продължаваме промяната“. Вече с нов аргумент, твърдят депутати от ГЕРБ пред „24 часа“. Този път идеята била, че председателката на Народното събрание отказала на Румен Радев да е служебен премиер, като по този начин е намалила още повече избора пред държавния глава и било добре в тази ситуация да се търси човек, готов да седне в стола на Димитър Главчев.
От партията на Бойко Борисов отклонили настойчивата молба откъм ПП с аргумента, че ако Назарян все пак приеме да е служебен премиер, то откъм ПП-ДБ по време на цялата кампания ще има обвинения, че ГЕРБ ще получи служебна победа на изборите чрез служебното правителство.
Почти по същото време, в което са се водели поредните разговори за оставка на шефката на НС, Кирил Петков обяви във фейсбук, че неговата политическа сила ще води позитивна кампания, но никой не разбра повода за този пост. Вероятно по този начин бившият премиер и съпредседател на „Промяната“ е давал знак на Борисов да склонят за оставка на Рая.
Тази сутрин се видя, че планът да се съберат 80 подписа за вкарването на оставката на Назарян като точка в дневния ред не е успял. Но и в момента усилията за това продължавали. ПП-ДБ и ДПС на Джевдет Чакъров са основните лобисти за опита да се смени председателката. БСП категорично вече са отказали, не е ясна позицията на ИТН и „Възраждане“.
ПП-ДБ на практика получават толеранс за действие от Румен Радев, тъй като все още държавният глава не дава знак кога ще свика политическите сили на консултации и ще обяви датата на изборите.
Междувременно стана ясно, че от Европейската сметна палата е пристигнало категорично становище срещу проектозакона на ПП-ДБ парламентът да избира зам.-председателите на българската Сметна палата, за да се удължи списъкът на бъдещите кандидат-премиери. В момента те се посочват от председателя, т.е. Димитър Главчев. Мотивите за исканата промяна са именно, че в хипотеза шефът на палатата да е и служебен премиер се блокирал изборът на заместници, а мандатът им вече е изтекъл. В Брюксел обаче са категорични, че по този начин се посяга на независимостта на държавния одитор.
Източник: 24 часа