На последните два вота- за парламент- на 3 април и общинските сега отклоненията на „представителните извадки“ на агенциите са 15%, което е пълен абсурд
Стефан Ташев
Ама как така exit-poll-вете дадоха такава голяма преднина за вас, а резултатите показаха нещо много по-различно? Има ли измама при броенето на гласовете? Тези малоумни въпроси зададе на кандидата на „добрите сили“ Васил Терзиев една изрусена водеща в „национална телевизия“. Тоест правилният кандидат, който телевизията обслужва, печели, но лошите в ЦИК, ОИК и СИК, мамят и му смъкват процентите. Тази пропагандна теза няма нищо общо с реалността, но идеално обслужва „промяната“, която все обвинява някой, че и пречи да спечели изборите.
А истината е точно обратната. И на парламентарните избори през април и сега на двата тура на местните избори данните от т.нар. exit-poll-ве и резултатите се разминаха драстично. Защо?
Това е част от технологията на измамата на хора, свързани с ПП-ДБ като част от стратегията за спечелване на изборите в големите градове, на всяка цена. Включително и чрез манипулации на общественото мнение
На парламентарните избори през цялото време, разбира се под сурдинка и през електронни медии, приложения и други платформи се даваха „междинни резултати“ по часове „как върви гласуването“. Според тях ПП-ДБ печелеха с над 5% и това се твърдеше, включително и в телевизионните студия след края на изборния ден. Данните на социолозите бяха основани именно на exit-poll. Измамата рухна след идването на паралелното преброяване, което показа, че ГЕРБ печели изборите с 6%. Данните бяха потвърдени и от официалното преброяване на 100% протоколи на ЦИК.
Е откъде се получи разлика от 11% ?
Това и изрусена водеща трудно може да обясни.
На местните избори, основно в София, манипулацията с т.нар „екзитпол“ достигна своята кулминация. Особено на втория тур. На първия се твърдеше, че кандидата на ПП-ДБ Васил Терзиев води с 15% пред Григорова и Хекимян.
На 29 октомври почти през всички големи електронни медии, най-вече чрез социалните мрежи или приложения като „Вайбър“, се подхвърляха някаква числа затова „как върви гласуването в определен час“ за София, Варна, Пловдив, Бургас и други големи областни градове.
Числата от т.нар „езкитпол“ в различните издания се разминаваха понякога с 10%. Но общо взето всички твърдяха, че „Терзиев мачка в София и размазва конкурентите си“. Което се оказа пълна лъжа, защото след преброяването на гласовете стана ясно, че води на Григорова с по-малко от 6%. Абсурдни бяха данни на българският „Галъп“ за Варна например. Според техния „екзитпол“ кандидатът на ГЕРБ Иван Портних и кандидата на „промяната“ Коцев са с напълно изравнени гласове 26,9% срещу 26,9%. След официалното преброяване разликата между Портних и Коцев бе 7%. Не е ли много 7% разлика?
На втория тур се повтори същата картина. „Екзитполове“ даваха преднина на Терзиев пред Григорова с 15% през целият изборен ден. Докато не лъснаха числата от паралелното преброяване, че разликата между първия и втория е 1% и в рамките на статистическата грешка. И това вся страшен смут в студията на „националните телевизии“ и аватарите на „промяната“ поканени там да хвалят победата на „добрите сили“. Един водещ едва не припадна.
Как може да има разлика от 15% между „екзитпол“ и официални данни? Това нормална статистическа грешка на социолозите ли е?
Ето как.
С решение №№ 2609-МИ от 6 октомври т.г. на Централната избирателна комисия се определят условията и реда за извършване на допитвания до общественото мнение, социологически проучвания и проучвания „на изхода“ в изборния ден и регистрация на организациите, които ги извършват, за изборите за общински съветници и кметове 29 октомври 2023 г.
Според член 6 от тях резултатите от проучванията, извършвани в изборния ден (exit-poll), се оповестяват не по-рано от 20,00 ч. на изборния ден.
Забранява се под каквато и да е форма публичното огласяване на каквито и да са резултати от проучвания, извършвани в изборния ден (exit-poll), преди обявяване края на изборния ден от ЦИК.