Тя е поискала и информация за поетите ангажименти за капиталови и текущи разходи от предходни години
Министърът на финансите Теменужка Петкова изиска спешно от разпоредителите с бюджет информация, необходима за изготвяне на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за точна предварителна оценка на дефицита за 2024 г. на начислена основа. Това съобщиха от ведомството на официалния си сайт.
Министърът иска от министерствата, ведомствата, НОИ, НЗОК, общините и др., да предоставят информация за начислените задължения към доставчици в страната и чужбина за капиталови и за текущи разходи в т.ч. просрочени задължения, в т.ч. лихви.
Петкова е поискала и информация за поетите ангажименти за капиталови и текущи разходи от предходни години, включително и 2024 г., извършени и документирани със сертификати, протоколи или други документи, приети от възложителите и предстои издаването на фактури от доставчиците или изпълнителите. Информация е поискана и за поетите ангажименти за капиталови и текущи разходи от предходни години, включително и 2024 г., на проектен принцип, за които дейността е отчетена и изпълнена, но не е разплатена до края на 2024 г.
Петкова иска информация и за общия размер на невъзстановения данъчен кредит към 31.12.2023 г., 31.03.2024 г. и 31.12.2024 г. от Националната агенция за приходите.
Целта на изисканата информация е изготвянето на проекта на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., както и да бъде направена точна предварителна оценка на дефицита на начислена основа за 2024 г., който е един от Маастрихтските критерии за приемане на страната в еврозоната.
Вчера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че иска още в началото на следващата седмица и преди Съвета за съвестно управление министър Петкова да каже какви разходи, дължими за 2024 г., са забавени и прехвърлени за 2025 г.
„Цял ден слушам всякакви интерпретации на вчерашното чиновническо съобщение на МФ, според което всичко в бюджета за 2024 г. е изпълнено, както е планирано. Но никой не отбелязва, и то умишлено, че с малки буквички е казано „на касова основа“. Което преведено значи – „онова, което е платено“. Освен това никъде не се казва какво става с онова, което е фактурирано, но не е платено или с онова, което са накарали фирмите да не го фактурират за 2024 г, защото няма да им се плати и да го оставят за 2025 г.
Отговори на тези въпроси дължат от Министерството на финансите. И то не Теменужка Петкова, а всички онези, които последните 4 години с Асен Василев правеха бюджетите на страната.
Искам да се даде обяснение за задълженията от близо 3 млрд. от 2024 г. И защо сега преминават за 2025 година? Защо се подведоха общините, които толкова пъти предупреждавах да не разкопават и да не правят нищо, защото няма осигурени пари в бюджета? Но на кметовете бяха обещавани 7 млрд., които ги няма, а през 2024 г. им платиха само 500 милиона. Други 500 милиона ги прехвърлиха по сметката за 2025 година и същото е и с МРРБ и НКЖИ. Защо никой не говори за 800 милиона неразплатено ДДС на фирмите?
Ето това са въпросите, които ме притесняват. Не това, което е платено, а това, което трябва да се плаща, а тогава не беше платено, само за да излезе сметката“, написа той във фейсбук.