Събитие с такъв мащаб трябва да се подготвя поне 1 година, преди да се проведе, а не 3 месеца, посочи вицепремиерът
По-добре българско събитие в Париж, отколкото излагация в София. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния блицконтрол в парламента.
„Това решение е взето с болка, но събитие с такъв мащаб трябва да се подготвя поне 1 година, преди да се проведе, а не 3 месеца“, каза още Томислав Дончев. Той обясни, че има взето решение на Министерския съвет преди две седмици, като преди това е било обсъдено със секретариата на ЮНЕСКО.
В сряда стана ясно, че България няма да бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство, след като Бюрото на Комитета за световно наследство се събра, за да обсъди мястото на провеждане. Причината е, че България сама се отказа от домакинството, понеже не можа да го организира, а сега се води спор кой е по-виновен – настоящият културен министър Мариан Бачев или предшественикът му Найден Тодоров. Така 47-ата сесия на Комитета за световно наследство ще бъде в Централата на ЮНЕСКО в Париж от 6 до 16 юли.
Томислав Дончев обясни, че миналата година всички парламентарни групи са подкрепили министър Тодоров за домакинството на София, затова и не може да се каже, че е отпаднало заради липса на политическа воля, а заради нивото на техническа готовност.
„За да се проведе подобно мероприятие, то като мащаби е сравнимо с председателството (б.а – на ЕС), за което подготовката започна повече от година предварително и имахме отделен министър с администрация, която се занимаваше с това. За събитие, което следва да се случи след три месеца, при условие, че няма нито обявена, нито започната обществена поръчка за настаняване, транспорт, логистика, превод и каквото и да е друго, заплашва да не се случи по най-добрия начин – изразявам се меко. Затова в консултации със секретариата се взе това решение, което е полезно и за нас. Защото считаме, че това е изпусната възможност“, каза Дончев. Той обясни, че само възлагането на обществена поръчка отнема 3-4 месеца, а ако има обжалване – към шест.
„Шири се идеята, че е свършена работа от предишните правителства и тя сега едва ли не е провалена то настоящото правителство. Настоящото правителство обяви това, което не е свършено от предишните. Няма никаква подготовка за сесията на ЮНЕСКО. Не само по Закона за обществените поръчки В бюджета, който беше подготвен от предишното правителство, няма нито стотинка за това мероприятие. Какво означава това? Че никой никога не си е и помислял тук да се проведе тази сесия“, включи се и вицепремиерът и транспортен министър Гроздан Караджов.