Това е разпоредил ръководителят на Наказателната колегия на съда
Ръководителят на Наказателната колегия на ВКС разпореди преписката, образувана по сигнал на министър-председателя в оставка акад. Николай Денков, да бъде предадена за разглеждане по компетентност на прокурора за разследване на престъпления, извършени от главния прокурор или заместник на главния прокурор.
Съобразно чл. 411а, ал. 2 от НПК ръководителят на Наказателната колегия на ВКС е компетентен да се произнесе по въпроса за иницииране на разследване по реда на особените правила или за изпращане на уведомлението на СГП за разглеждане по общия ред. Особените правила по Глава тридесет и първа „а“ от НПК са приложими, когато ръководителят на Наказателната колегия на ВКС е уведомен за наличие на законен повод за разследване срещу главния прокурор или срещу заместник на главния прокурор. По-нататък е необходимо да се установи наличието на две законово установени предпоставки: уведомлението да сочи наличие на законен повод за започване на разследване срещу главния прокурор или негов заместник; уведомлението да съдържа данни за извършено престъпление, които да не са явно необосновани.
В мотивите на разпореждането са казва, че в писмото на акад. Денков от 08.04.2024 г. са посочени факти и обстоятелства, станали му известни при изпълнение на служебните му задължения на министър-председател и които пораждат основателни съмнения за евентуално извършване на престъпление от и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов. Излагат се твърдения, че на 03.04.2024 г. спрямо г-н Живко Коцев от страна на и. ф. главен прокурор е оказан психологически натиск да подаде оставка от заеманата от него длъжност като главен секретар на МВР, с участие на административния ръководител на СГП и в присъствието на нейния заместник и на председателя на Комисията за противодействие на корупцията. Към писмото е приложение заверено копие от документ, подписан от Живко Коцев, адресиран до премиера на Република България, в който също се твърди за оказване на психологически натиск за подаване на оставка.
Съобразно уредената в чл. 411а, ал. 1 и ал. 2 от НПК компетентност при наличие на законен повод за започване на разследване срещу главния прокурор или негов заместник и когато не е налице изключението по чл. 411а, ал. 2 от НПК, ръководителят на Наказателната колегия на ВКС следва да изпрати преписката на назначения прокурор за разследване на престъпления, извършени от главния прокурор или негов заместник.
„Тези съображения, отнесени към Преписка № ГП-11/2024 г., дават основание да се направи извод, че не е налице хипотезата на чл. 411а, ал. 2 от НПК, доколкото е налице съобщение по чл. 209 от НПК, съдържащо твърдения за престъпно поведение и сигналът съдържа данни за участие на и. ф. главен прокурор, макар и наред с други лица“, се посочва в разпореждането. Затова преписката следва да бъде предадена за разглеждане по компетентност на прокурора за разследване на престъпления, извършени от главния прокурор или заместник на главния прокурор.