Велкова потвърди, че пари от Плана за възстановяване са ползвани за социални плащания

0
260
Росица Велкова

Трябва да бъде приет бюджет за 2023 г., дори и да се продължи т.нар. удължителен закон, който е в сила в момента, за да може да продължи държавата да функционира, посочи министърката

„Трябва да бъде приет бюджет за 2023 година, дори и да се продължи т.нар. удължителен закон, който е в сила в момента, за да може да продължи държавата да функционира. Той може да бъде удължен с два-три месеца“, посочи пред журналисти служебният министър на финансите Росица Велкова, цитирана от Financial Tribune.

„Ако останем с него, дефицитът би бил под 6,4 процента. Защото в нашето предложение за бюджет ние сме предвидили увеличение на учителските заплати. И 10% увеличение на заплатите на държавните служители, там къде не е имало индексация през миналата година“, посочи тя.

Тя беше категорична, че при удължаване на сега действащия бюджет дефицитът ще е малко под 6 на сто.

„Когато се внесе Законът, на касова основа беше предвиден приход равен на разхода в размер на 1,3 млрд. лева. След това се договориха 2,7 млрд. лева по транша от ПВУ“, посочи тя.

Велкова обясни, че сумата от 1,3 млрд. лева си стои на касова основа, а с останала част от парите са плащани социални разходи, които са били над предвидените в бюджета. Сумата обаче се възстановява и по-думите ѝ е ползвана като „банка“.

Тя не е отишла за намаляване на дефицита или за разходи, които са свързани с европейските средства. Именно това визира президентът – всъщност част от средствата, които са получени по ПВУ, са използвани за увеличение на социални плащания и така е балансиран бюджетът на касова основа.

„По отношение на фискалния резерв – това е все едно банка. Имаме чужди средства, примерно на Столична община, европейски средства, но с тези средства, за да не се налага държавата да тегли дълг, а чуждите средства да стоят непотребни за определен период, държавата оперира с тези средства и извършва разходи за централния бюджет. В удължителния закон народните представители ни казаха, че условно трябва да буферираме и поддържаме европейските средства и средствата от Сребърния фонд“, заяви тя.

„Ако се удължи сега действащият бюджет при всички положения трябва да бъде определен от Народното събрание лимит за теглене на нов дълг, който би следвало да бъде на около дефицит от 6,4 процента. Мисля, че сумата е около 13-14 млрд. лева“, заяви още Велкова.