Ясен Тодоров: Промените в НПК противоречат на конституцията

0
185
Ясен Тодоров

Наказателният кодекс трябва да се осъвремени, а наказателният процес да се деформализира, посочи зам.-директорът на следствието

Разглежданите миналия четвъртък в правната комисия промени в НПК не могат да бъдат наречени антикорупционно законодателство. Това каза пред bTV зам.-шефът на следствието Ясен Тодоров.

Той обясни, че не могат да се вкарват мерки, които противоречат на конституцията. Отказ от образуване на досъдебно производство означава, че прокурорът е преценил, че няма данни за престъпление, а пострадалият може да обжалва, посочи Тодоров.

Тодоров заяви, че в момента съдът контролира както мерките за неотклонение, така и всичко друго по наказателния процес. Но не може да бъде питан дали трябва да има такъв. А ако се прие да питаме съдът дали да има досъдебно производство, съдилищата ще бъдат затрупани. Нищо в работата обаче няма да се подобри, а според Тодоров идеята е противоконституционна.

Фразата на покойния Иван Татарчев „Над мен е само Господ“ просто не е вярна, каза още зам.-шефът на следствието и посочи, че оттогава е имало много промени. И обясни, че настоящият главен прокурор има функционален имунитет, какъвто имат всички магистрати. Напомни, че Конституционният съд е обяснил, че всеки прокурор може да разследва главния.

Той отново каза, че ако не са били закрити спецсъдът и спецпрокуратурата, работата на разследващите е щяла да бъде много по-лесна. Даде пример с акцията срещу каналджиите, която щеше да се гледа там, а не в различни съдилища в страната.

„Вижте как се избираше преди главен прокурор, вижте как се избира сега“, каза още Тодоров. И обясни, че всяко заседание на прокурорската колегия на ВСС може да се гледа на сайта им. Той призна, че има проблеми в правораздаването, но те не са само в наказателния процес.

Наказателният кодекс трябва да се осъвремени, а наказателният процес да се деформализира, посочи още Тодоров. И каза, че сред промените в НПК може да има добри идеи. Но депутатите трябва да се допитат и до академичната общност.

Той коментира проекта за промени в НПК, които бяха обсъждани миналата седмица в правната комисия в парламента. Сред тях има такива на „Демократична България“, на Министерството на правосъдието и на „Продължаваме промяната“.