Кандидатът за главен прокурор е против „безконтролността“ на обвинителите
Зам.-главният прокурор и кандидат за главен прокурор представи пред ВСС концепцията си за управление на прокуратурата.
В нея Гешев поставя акцент върху прозрачността, отговорността и независимостта на прокуратурата.
Той отбелязва, че проблемите трябва да бъдат посочени открито и отговорно, за да могат а се очертаят съответните решения.
Според него прокуратурата трябва да осъществи организационни и структурни промени, за които да получи подкрепата както от законодателната, така и от изпълнителната власт.
Кандидатът подчертава, че висок стандарт за ефективно и качествено правосъдие може да бъде постигнат само с активни действия и усилия в рамките на конструктивния диалог и взаимодействие с всички отговорни институции. Според него това ще доведе до повишаване на доверието в съдебната власт, за гарантиране на сигурността на гражданите и независимостта на магистратите и съдебните служители.
Като съществен елемент е изведено активното сътрудничество и партньорство със съсловните и неправителствените организации, медиите и образователните институции.
Кандидатът посочва, че познава следователската и прокурорската дейност, както и голяма част от магистратите, механизма на функциониране на прокуратурата, както и прилаганите различни управленски модели.
Гешев изразява убеждението, „че работодател на магистратите“ са българските граждани и ние сме длъжни да дадем продукта, който те очакват от нас. Този продукт се нарича справедливост. Липсата ѝ няма как да бъде обяснена или оправдана с нищо, още по-малко с буквата на закона“.
Кандидатът смята да следва практиката на сегашния главен прокурор и да продължи да представя периодични доклади по значими въпроси на противодействието на престъпността и корупцията.
В тази връзка според него са необходими законодателни промени и нови инструменти за публичното представяне на резултатите от дейността на прокуратурата.
Иван Гешев обръща внимание, че „грешният извод за безконтролност на прокурора“, който е dominus litis – „господар на досъдебното производство“, следва да бъде разсеян чрез публичното оповестяване на резултатите от съдебния контрол.
В основните си принципи на бъдещата му дейност той залага на:
-отговорност, прозрачност и институционална предвидимост чрез своевременно информиране на гражданите за дейността на прокуратурата и разследващите органи;
-гарантиране на независимостта и безпристрастността на магистратите и съдебните служители, чрез подобряване на условията за труд, обективна и справедлива оценка на качествата им и съответстващи на нея възнаграждение, стимули и форми за повишаване на мотивацията;
– провеждане на проактивно междуинституционално и международно взаимодействие и информационен обмен;
– активна подкрепа на експертно ниво на законодателния процес;
– широк диалог с представителите на научната общност и гражданското общество.
Предлагат се периодични съвместни обучения с прокурори и съдии за повишаване на професионалната квалификация.
Като основна цел е изведено също налагането на стандарти за ефективни, обективни и качествени разследвания.
Сред основните цели е посочено също международното сътрудничество, включително в рамките на Европейската прокуратура и регионалните международни проекти, за противодействие на тероризма, организираната престъпност, трафика на хора, наркотичните вещества и оръжията, прането на пари и корупцията.