Това са изводите на доклада на комисията в правосъдното министерство
Рецидивистите Владимир Пелов и Радослав Колев избягали от Централния софийски затвор заради неопитни служители. Това обяви пред БНР заместник-министърът на правосъдието Николай Проданов. Днес ще бъдат оповестени заключенията от доклада на специално създадената работна група, която трябваше да установи как на територията на Централния софийски затвор са внесени оръжията, помогнали за бягството в началото на месеца.
Зам.-министърът уточни, че докладът на комисията е бил готов вчера, когато е бил и крайният срок: „Документът представя механизма, по който е извършено бягството – тоест какви са последователните крачки на двамата престъпници, така че от спалното помещение най-накрая да се озоват на свобода.
И разбира се е концентриран и върху недостатъците в организацията и върху човешките грешки, които са способствали за това бягство“, каза Проданов.
Той призна, че има грешки от страна на надзорно-охранителния състав и допълни: „Правила има, мисля предостатъчно – на всеки един пост например в затвора има една специална инструкция, в която е казано какви са правата и задълженията на конкретния постови надзирател. Вероятно част от тези задължения обаче не са изпълнени. Някои от тях може би не са изпълнени както трябва и тук можем да направим връзка може би с липсата на опит нашите служители, може би и с проблеми в тяхната подготовка“.
Зам.-министърът подчерта, че става въпрос за млади хора, които са били на смяна в затвора по време на бягството: „За млади хора става въпрос по принцип. Въпросното отделение, което в края на краищата, е отговорно за бягството са все млади хора“. Проданов разкри, че в доклада са посочени конкретни имена на служители, които според комисията са допуснали грешки в своята работа. „Комисията излиза с предложение спрямо тези наши служители да се заведат дисциплинарни производства. Аз мисля, че не бива да правим публични все още техните имена. Нека да се заведат дисциплинарните производства, нека да се види конкретно кой какво е правил и какво не е правил – т.е. действие-бездействие и когато се стигне до някакъв край от дисциплинарните производства, тогава бихме могли да оповестим и конкретните имена“, добави той. Не е ясно на този етап как оръжието е било внесено на територията на затвора, каза още заместник-министърът: „Огнестрелното оръжие е проникнало, разбира се, отвън… по някакъв канал и за известен период от време то е било някъде укривано. В последния момент – тоест в деня на бягството, то е било в спалното помещение“.
Относно ножа, използван от един от бегълците Проданов каза: „Вариантите са още по-многобройни, защото едно хладно оръжие може наистина да се изработи и ние до момента не сме наясно дали това е фабричен нож или самоделка. Но това не е толкова важно, важно е как е могло огнестрелно оръжие да попадне в ръцете на престъпник, при положение че нашите надзиратели карат службата си в затвора не само без оръжие, но те нямат у себе си и белезници, нямат и палки, всъщност нямат нищо“, допълни той.