Европейската гранична служба отбелязва най-високо ниво на натиск на нелегални мигранти към ЕС от 2016 година
Според предварителните изчисления на „Фронтекс“ броят на незаконните преминавания на външната граница на ЕС през 2023 г. ще достигне общо около 380 000, което ще се дължи на увеличението на броя на пристигащите през Средиземноморския регион. Това е най-високото ниво от 2016 г. насам и представлява 17% увеличение спрямо данните за 2022 г., което показва последователна възходяща тенденция през последните три години. Над 60 хиляди нелегални мигранти са опитали да влязат в Европа през България, съобщава „24 часа“.
Централното Средиземноморие е най-активният миграционен маршрут към ЕС, по който през 2023 г. са осъществени две от всеки пет незаконни преминавания (41%), следван от Западните Балкани (26%) и Източното Средиземноморие (16%).
Миналата година над 100 000 незаконни преминавания са били дело на сирийци – най-големият брой сред всички националности. Те са следвани от гвинейците и афганистанците. На тези три водещи националности се падат над една трета от всички открити случаи.
Статистическите данни показват, че жените са съставлявали 10% от общия брой на всички незаконни преминавания през миналата година, а децата – други 10%.
„Представените днес цифри показват нарастващите предизвикателства, пред които сме изправени при управлението на външните граници на ЕС“, заяви изпълнителният директор на „Фронтекс“ Ханс Лейтенс. „Оставаме ангажирани с гарантирането на сигурността и целостта на границите на ЕС. Също толкова важно е да се обърне внимание на хуманитарните аспекти на миграцията. Тези цифри не представляват само статистически данни, а реални хора.“
Ето някои от основните заключения за 2023 г.:
- Най-голямо е увеличението по западноафриканските, източносредиземноморските и централносредиземноморските маршрути.
- Маршрутът през Централното Средиземноморие е с 50% увеличение на незаконните преминавания на границата в сравнение с 2022 г. (общо около 158 хил).
- Източносредиземноморският маршрут продължи възходящата си тенденция след пандемията (около 60 хил спрени опита).
- Западноафриканският маршрут отбеляза най-високия си годишен резултат до момента с над 40 хил. инцидента.
- Забележимо увеличение на африканските мигранти (особено от Западна Африка), които сега представляват почти половината (47%) от всички спрени.
- Броят на непридружените непълнолетни се е увеличил с 28% спрямо предходната година, достигайки общо над 20 хил. през 2023 г.
- Маршрутът през Ламанша отбеляза над 62 хил. опита и успешни преминавания (спад от 12% спрямо предходната година).
Понастоящем „Фронтекс“ разполага с 2 500 служители на граничната охрана на ЕС и друг персонал, които участват в съвместните ѝ операции по европейските граници, като подпомагат държавите – членки на ЕС, и трети държави в управлението на миграционните потоци и допринасят за предотвратяването и разкриването на трансгранични престъпления, като контрабанда на мигранти, трафик на хора и тероризъм, пише Европейската агенция за гранична и брегова охрана.