„Блестящият юрист“, според Бойко Рашков, загуби още две дела срещу антикорупционната комисия
Стефан Ташев
Елена Фичерова-Караиванова, назначена от Бойко Рашков за началник на кабинета му в МВР на 12 май 2021 година, е „забравила“ за подаде задължителната по закон декларация пред Комисията за противодействие на корупцията-КПКОНПИ в срок. За което е глобена с 1000 лева.
Нищо, че преди да отиде при Рашков е била шеф на отдел „Човешки ресурси“ в..същата КПКОНПИ, откъдето е уволнена през март 2020 година заради конфликт на интереси или казано по-просто самоназначила се след конкурс за директор на дирекция „Координация, съгласуване и взаимодействие“ в антикорупционната комисия, за което Breaking.bg вчера писа. Това става ясно от решение на Административния съд-София-град, 27 касационен състав, от 11 ноември 2022 година, с което разполагаме.
Решението на АССГ е по жалба на КПКОПНИ срещу присъдата на 106-ти състав на Софийски районен съд, който отменя глобата на Фичерова. Жалбата е на КПКОНПИ.
В мотивите на административния съд могат да се прочетат интересни констатации, а именно:
Междувременно в КПКОНПИ постъпило писмо, с което Комисията била информирана, че считано от 12.05.2021 г. Е. Ф. била назначена на длъжността началник на политическия кабинет към министъра на вътрешните работи. Горното породило задължение за същата да подаде декларация за имуществено състояние /наричана по-долу за краткост декларацията/ в едномесечен срок от заемане на длъжността, като декларацията била подадена на 23.07.2021г. С АУАН № ПР-538/02.09.2021 г. гл. инспектор в дирекция „Публичен регистър“ при КПКОНПИ констатирал, че с горното на 15.06.2021 г. Е. Ф. е извършила нарушение на чл. 38, ал. 1, т.1 във вр. с чл. 35, ал. 1, т. 2 ЗПКОНПИ като в качеството си на лице, заемащо висша публична длъжност по смисъла на чл.6, ал.1, т. 30 ЗПКОНПИ не е подала декларация за имуществено състояние в законоустановения срок, изтичащ в конкретния случай на 14.06.2021 г. Въз основа на горепосочения АУАН било издадено процесното НП, с което на основание чл. 173, ал. 1 ЗПКОНПИ на жалбоподателя Ф. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1000 лева.
Фичерова, която преди да отиде като началник на кабинета на Бойко Рашков бе съосновател на партията на Васил Божков-Черепа и член на Изпълнителния й съвет под номер 13, както и кандидат за депутат, обжалва пред Софийски районен съд наложената й глоба от 1000 лева. Съдебният състав решава в нейна полза и отменя постановлението за глобата, като в мотивите си изтъква, че „предишната йерархична зависимост, неправомерното уволнение на жалбоподателя и висящите съдебни процедури са от естество да генерират основателни съмнения у всеки обективен страничен наблюдател, в т. ч. настоящия съдебен състав, за евентуална злоупотреба с власт и тенденциозно упражняване на репресия от страна на посоченото длъжностно лице има се предвид заемащия длъжността председател на КПКОНПИ Сотир Цацаров….който не е покривал обективния критерий за безпристрастност“.
Решението на Софийска районен съд е разгромено от АССГ-София и отменено. Делото е пратено на друг състав на СРС.
„Решението на СРС е валидно и допустимо, но неправилно. Касационната инстанция не може да подменя вътрешното убеждение на контролирания съд по фактите, включени в предмета на доказване, но е оправомощенa да извърши проверка относно изпълнението на процесуалните изисквания, гарантиращи правилното му формиране в съответствие с принципната норма на чл. 14 от НПК. Нарушение на тези изисквания е налице когато решаващият съд е игнорирал доказателства (напълно пренебрегнал), само формално е обсъдил или недостатъчно преценил някои от доказателствените материали за фактите, включени в предмета на доказване, на което именно сочат данните по делото“, пишат магистратите от АССГ.
След разкритията на Breaking.bg за връзката на Елена Фичерова-Караиванова с партията на Васил Божков-Черепа, дамата даде изявления само пред обслужващият нея и Бойко Рашков сайт „Капитал“. Пред него дамата заявява, че атаката срещу нея била с цел да удари Рашков.
Да, двамата си приличат много. И Бойко Рашков беше „забравил да подаде“ декларация пред КПКОНПИ като директор на Бюрото за контрол на СРС.
През 2019 година антикорупционната комисия публикува списък с имената на 23-ма души, които според комисията са подали през 2018 г. ежегодната си декларация за имущество и интереси, но проверката за тях е приключила с доклад за несъответствие между декларираните факти и установеното при проверката.
Според КПКОНПИ при Рашков са установени значителни разминавания в декларираното и реалните наличности. Той е декларирал банкови влогове в размер на 82 016 лв., а имал 200 644 лв. Не е декларирал доходите на съпругата си, която има няколко влога в банки, съответно с 62 606 евро; 15 787 евро; 58 392 евро; 11 488 лв.; 21 352 лв.; 155 912 лв. и 20 896 евро, както и доходи от друга стопанска дейност в размер на 645 089 лв. Рашков се оправда тогава, че писмото на КПКОПНИ до него е пратено на адрес, на който не живее от години и не бил го получил. Затова той бе глобен с 1000 лева.
По изявления на тогавашния шеф на антикорупционната комисия през януари м.г. Сотир Цацаров срещу Рашков си води проверка в КПКОНПИ и към момента за разминаване на декларирано с притежавано имущество и влогове в банки. Резултатът от нея не е известен.
Но да се върнем на Фичерова-Караиванова, наречена от Бойко Рашков „блестящ юрист“. Дамата „подава оставка“ от МВР на 2 юни 2021 година, няколко часа преди оповестяването на „Българския списък по Закона Магнитски“, в който фигурира и името на Васил Божков-Черепа.
И води няколко дела срещу КПКОНПИ за уволнението си. Вчера писахме как е загубила окончателно едно от делата, а сега ще опишем и как „блестящият юрист“ губи и следващото, отново пред Върховдния административен съд. Става дума за дело №5829, на Пето отделение на ВАС с председател Анна Димитрова и членове Илиана Славовска и Тинка Косева.
В него КПКОНПИ обжалва решение на АССГ за уволнението на Елена Фичерова от комисията. С решение от 14 юни 2022 година съставът на ВАС обезсилва решението на АССГ, взето през ноември 2021 година в полза на Фичерова и оставя без разглеждане жалбата й срещу заповед ДС -105/08.04.2020г., издадена от председателя на Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество за нейното уволнение. Решението е окончателно и с него дисциплинарното и уволнение е отменено, но тя пак не може да се върне на работа в КПКОНПИ.
В момента Елена Фичерова се изявява като адвокат на някаква неизвестна психоложка – Ралица Младенова, представяща се за любовница на ренегата от ИТН и бивш спортен министър Радостин Василев-Руди Гела, сега депутат от „Промяната“.