Трима свидетели заковават Асен Василев за нова брутална далавера – бившият финансов министър искал да прекрати контрола върху отпечатването на бандероли

0
618
Асен Василев

Началници в министерството са били шокирани: как е възможно точно министърът на финансите да иска това?!

Соня Колтуклиева, 5Gmedia

Защо Асен Василев е поискал скоростно отпадане на контрола върху отпечатването на акцизни бандероли и бърза промяна на законодателството?

Началници в министерството са били шокирани: как е възможно точно министърът на финансите да иска това?!

Защо Асен Василев е пренебрегнал предупрежденията за огромни загуби за държавата?

Кой е искал да овладее “печатницата за пари” и да контролира безкрайния поток от “кеш”?

По мегаделото за контрабанда в митниците и корупция са разпитани свидетели на високи позиции в Министерството на финансите, които разказват потресаващи неща. Твърде интересна е една сюжетна линия, по която трима от тях – независимо един от друг, обясняват как министърът е поискал да се наруши закона. Защо?

Защото: БАНДЕРОЛИТЕ са печатница за пари, най-бързият начин да се завърти КЕШ и да се направят огромни ПЕЧАЛБИ.

Свидетел #1:

“Спомням си, че служител на охраната в Министерството на финансите – Жан Иванов Попов, беше споделил на мен и други мои колеги, че Лъчезар Ставрев (б.а. шофьор в МФ и съветник в НС на Асен Василев) е водил на срещи в Министерството на финансите при Асен Василев – Марин Димитров и Стефан Димитров, без да са записвани в книгата за посетители. Жан сподели тази информация с нас, след като видяхме публикации в медийното пространство. Въпросните срещи са били през периода септември-декември 2023 г..”

В същия този период се провежда среща на министъра на финансите Асен Василев и неговия началник-кабинет Жана Токова с Иван Еничеров, началник на отдел в Дирекция „Правна“, Таня Георгиева, главен секретар и Галина Младенова, директор на дирекция „Финанси и управление на собствеността“ и други. Асен Василев заявява, че иска да отпадне контролът върху отпечатването на акцизни бандероли за цигарите и алкохола.

Контролът по закон се осъществява от Министерството на финансите и е една от най-важните му функции.

Таня Георгиева и Иван Еничеров остро се противопоставят и обясняват на министъра, че става въпрос за особено важна контролна роля на държавата, а постъпленията в бюджета от акциза са в размер на стотици милиони левове годишно.

Присъстващите разясняват на министъра нещо изключително важно: ако отпадне контролът върху отпечатването на тези ценни книжа, ще се повиши рязко фалшифицирането на бандероли и контрабандата на цигари и алкохол, а държавата ще бъде ощетена със суми в огромни размери.

Свидетел #1: “Асен Василев се ядоса и попита: “Какво искате да ми кажете?! Че няма как да стане ли?!“

Стресирани от гръмогласната реакция на началника си, служителите излизат от конфликтната ситуация, като предлагат да се създаде междуведомствена работна група. Асен Василев се съгласява и веднага издава заповед за сформирането й, като изрично се посочва, че нейната задача е отпадането на контрола върху отпечатването на акцизни бандероли за тютюневи изделия и алкохол.

След разпореждането на Асен Василев е подготвен доклад до него, в който се изрежда кои нормативни актове следва да се променят; те са цяла поредица. Отбелязани са рисковете за държавата при евентуално отпадане на контрола.

Асен Василев отговаря, че щом трябва, законите ще се променят.

Един от началниците на дирекции обяснява на Асен Василев, че това няма как да стане по устно разпореждане, трябва да бъде разпоредено официално, тогава министърът издава съответната заповед, която се съхранява в документацията на ведомството.

Свидетел #1: “Асен Василев искаше контролът върху отпечатването на бандеролите да отпадне още от януари 2024 г… аз и колегите ми бяхме шокирани как може един министър на финансите да поиска такова нещо, при положение че приходите от бандерол носят приходи от акциз в бюджета, а и от факта, че ще се увеличи фалшифицирането на бандероли.”

Свидетел #2: Конкретно акцизните бандероли, съгласно Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС), се отпечатват от печатницата на БНБ, след което се предават на представители на МФ, а ние впоследствие ги предаваме на Агенция „Митници“… Този специализиран контрол върху бандеролите се осъществява от отдел „Контрол върху отпечатването на ценни книжа“ още от самото въвеждане на акцизните бандероли в България – през 1994 г.. Този контрол е документален и физически, с присъствието на служители от Министерството на финансите в печатницата на БНБ.

Асен Василев беше казал, че иска предаването на тези бандероли да става директно на Агенция „Митници“, а контролът, осъществяван от МФ, напълно да отпадне.

Асен Василев беше казал, че иска тези промени да се случат от 1 януари 2024 г..

Бандеролът е държавна ценна книга, която доказва плащането на акциз. При положение че няма контрол върху отпечатването, няма да има взаимовръзки между заявки и отпечатване и ще има липса на информация за броя на отпечатаните акцизни бандероли, съответно на кого са предадени.

Въпросната промяна поставя под риск обезпечаването на приходната администрация с акцизни бандероли. Това реално дава възможност да бъдат отпечатвани и фалшиви бандероли или истински такива, но да липсва обратна и коректна информация за точния брой заявени и отпечатани бандероли.
С други думи, ще може да се отпечатват много истински бандероли от съответните специализирани печатници, които имат право да извършват това и в случай, че не се предават всички отпечатани бандероли, няма да има механизъм за проверка на това.

„В цялата идея на министъра на финансите Асен Василев, нямаше каквато и да е конкретика или обосновка, или мотиви, по отношение на тази промяна.

Януари месец 2024 г., беше проведена първата среща на въпросната междуведомствена група, на която самите представители на Агенция „Митници“ – бяха двама служители от отдел „Акцизи“ – не знаеха целта на тази промяна, нито кой от Агенция „Митници“ би могъл да осъществява тези дейности.

Искам да допълня, че докладът от главния секретар на Министерството на финансите беше изпратен на министъра на финансите в началото на месец ноември 2023 г., за указания за по-нататъшни действия. Резолюцията му „запознат“ беше сложена чак в края на месец март 2024 г. В крайна сметка, поради обстоятелството, че министърът на финансите беше сменен, ние изготвихме нов доклад, в който отново посочихме рисковете и предложихме дейността на междуведомствената работна група да бъде прекратена. Новият министър – Людмила Петкова, сложи резолюция „Да“, се казва още в разпита на Свидетел #2.

Свидетел #3: “Тезата на Асен Василев беше, че печатницата на БНБ отпечатва банкноти не само за България, но и за Европейската централна банка и след като им е гласувано доверие за осъществяването на тази дейност, не вижда смисъл МФ да контролира работата на печатницата. Допълни, че Агенция „Митници“ ще осъществява раздаване на готовите бандероли. На този разговор… обясниха подробно механизма при заявяването и отпечатването на бандеролите. Асен Василев отговори, че трябва да го измислим как да стане, но да се случи до края на годината – 2023 г..

Срещата като цяло беше изненадваща. Аз и моите колеги не знаехме предварително, че ще има такава среща, на която Асен Василев ще иска да се работи в посока да се премахне контролът върху отпечатване на ценни книжа.

Според Таня Георгиева, това не беше удачно решение. В подкрепа на това Таня Георгиева разказа за случай преди години, когато са изчезнали матрици за отпечатване на акцизни бандероли, вследствие на което се е повишил броят на фалшивите бандероли.

Моето мнение беше също, че по този начин ще се повишат рисковете, които ще доведат до отпечатване на фалшиви бандероли в други държави като Турция и Молдова. Отпадане на контрола, означава отмяна на самата Наредба за реда и условията за контрол върху отпечатването на ценни книжа, в която е разписан начинът за приемане на ценни книжа, които са отпечатани извън страната. Отпадането на наредбата ще доведе и до отпадане на контрол на вноса на бандероли, които са отпечатани в чужбина. Цигари, произведени в чужбина, които ще се предлагат на българския пазар, трябва задължително да бъдат облепени с български акцизен бандерол, което от своя страна се явява гаранция, че акцизът е събран. Няма да има гаранция за събиране на акциза като данък.

Също така мога да добавя, че нямаше как това да се случи в кратките срокове, които искаше Асен Василев поради обстоятелството, че се налагаха промени в законите, които посочих, както и утвърждаване на нов образец на акцизен бандерол, който трябва да се обнародва в “Държавен вестник” и да стане достояние за всеки. Да се предвиди период, до който ще действат старите бандероли и съответно да се предвиди изтеглянето им от търговската мрежа след това.
Личното ми становище беше против отпадане на контрола при отпечатване на акцизни бандероли.”

Някои уточнения: Асен Василев отрече публично в Народното събрание да се е срещал с Марин и Стефан Димитрови – обвиняеми за участие в ОПГ за контрабанда и корупция в митниците, заедно с Петя Банкова, Живко Коцев и Никола Николов-Паскал. Служители в МФ го опровергават.

Асен Василев сменя Павел Тонев с Петя Банкова начело на Агенция “Митници”. В нейните показания, които публикувах на 1 ноември 2024 г., в 5Gmedia и в ПИК, се обяснява подробно за сумите от контрабанда, които са стигали до министъра на финансите. Асен Василев вероятно е бил сигурен, че си е осигурил пълна и безрезервна подкрепа от шефката на митниците. Затова е искал там да се раздават готовите бандероли, без контрол от страна на МФ, въпреки че така се нарушават няколко закона и наредби.

… Това е истинското лице на тези, които се крият зад маските на борци срещу корупцията!