Сдружението имало и хижа в Бургаско
Хижа „Петрохан“ е запалена умишлено, за да може трите жертви рейнджъри да излязат навън и там да бъдат застреляни. Това е основната версия, по която работи полицията за показното убийство на трима души в планината.
Жертвите са открити пред хижата с огнестрелни изстрели в главата. Те са приятели и живели почти целогодишно там. Те са Дечо В. на 45 г., Ивайло И. на 49 г. и Пламен Ст. на 51 г., съобщава bTV.
Техни познати твърдят, че мъжете са планинари и пещерняци. Обитават хижата от няколко години.
По непотвърдена информация, Ивайло Иванов е основният наемател.
От близки до разследването става ясно, че неговата майка преди 3-4 дни е получила съобщение, че синът ѝ няма да е сред живите. Оттогава нямала връзка с него. Едно от предположенията на разследващите вчера било, че той ще бъде едната от жертвите. Тъй като и той прекарвал не малко време в хижата и планината. Той обаче не е сред трите жертви.
Според първоначалната информация, жертвите са част от първата Българска рейнджърска служба. Те съществуват от 2020 година и организацията им се казва Национална агенция за контрол на защитените територии (НАКЗТ). Създадена е като сдружение в обществена полза по модел на утвърдени световни рейнджърски структури.
Организацията е пълноправен член на EUROPARC Federation и на Световната и Европейската рейнджърски федерации (IRF и ERF) и от 2022 година има споразумение с Министерството на околната среда и водите за сътрудничество в областта на контрола и опазването на защитените територии в България.
Агенцията работи в тясна връзка с европейски и чуждестранни институции и организации и притежава първата по рода си напълно оборудвана високопланинска база за обучение на рейнджъри в местността Петрохан, Западна Стара планина. по техни данни за неколкогодишното им съществуване са постигнати значителни успехи по опазването на Защитена зона“Западна Стара планина и Предбалкан“, като в районите на действие на планинските патрули и рейнджърите от базата проблемите с бракониерство, незаконен дърводобив и груби нарушения на природозащитните мерки са сведени на практика до нула.
През 2022 година НАКЗТ стартира за първи път в България пилотен проект за въздушно наблюдение в защитени територии посредством високоспециализирани дронове от последно поколение позволяващи автономно инфрачервено и оптично наблюдение от стационарни и мобилни командни центрове на обширни райони от голяма височина. От базата на Агенцията на Петрохан към септември 2022 година се осъществява ежедневно въздушно наблюдение на район с площ от 700 кв. км.
Според публична информация основатели на НАКЗТ са Ивайло Иванов, Ивайло Калушев и Николай Златков.
Сдружението има хижа в Бургаска област и я използва като база и за дейност по опазване на природата. В момента полицията търси обекта, за да провери дали там няма други жертви.






















