
Кухи организации и „протестъри“ пълнят състава на съвета
Стефан Ташев
Когато стане дума за избори и изборни технологии в медиите веднага изплуват членовете на Обществения съвет към ЦИК, които със зъби и нокти бранят машинното гласуване и всички прищевки на Мая Манолова, ПП и ДБ като тези за разделното записване на резултатите от машинния и хартиения вот.
Кои са тези „експерти“, говорещи винаги от последна инстанция?
СЪСТАВ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ СЪВЕТ КЪМ ЦИК
Цветелина Пенева – председател
„Демокрация и законност“
Надежда Гологанова – зам.-председател
Гражданска инициатива за свободни и демократични избори
Ива Лазарова – зам.-председател
Институт за развитие на публичната среда
Даниел Стоянов
Асоциация за реинтеграция на осъдени лица
Дончо Пачиков
Българско сдружение за честни избори и граждански права – Национална асоциация
Велко Милоев
Българско сдружение за честни избори и граждански права – Плевен
Стефан Манов
Българско сдружение за честни избори и граждански права – Пловдив
Стоил Цицелков
Европейска асоциация за защита на човешките права – България
Контантина Кипрова
„Зона за трансатлантически просперитет – наблюдателна мисия България“
Михаела Доцова
Институт за модерна политика и Асоциация на младите юристи
Стоянка Балова
Институт за социална интеграция
Денислав Генчев
Сдружение „България на гражданите“
…
Сдружение „Нова алтернатива“
Росен Андонов
Сдружение „Памет“
Тодор Гунчев
Федерация на независимите студентски дружества
Олчай Шабан
Фондация „Младежка толерантност“
Това е съставът в момента на Обществения съвет, срещу чието закриване през декември, чрез промените в Изборния кодекс, предизвика истерия в ДБ, ПП и разни „протестъри“. Оказа се, че има защо. Почти целият състав е „протестърски“.
Но каква е експертизата на тези хора, които са гражданският контрол на ЦИК?
Най-разпознаваемото лице е на шефката на съвета Цветелина Пенева, която дефилира по всички медии. Тя е председател на НПО-то „Демокрация и законност“.
Проверка в регистрите показва, че то е регистрирано през 2020 година в разгара на т.нар. народни въстания. Интернет страницата на „Демокрация и законност“ е пълна само със снимки от тогавашните протести, включително и на председателката.
Няма дума за избори, изборен процес, технологии и контрол на вота. Няма данни за членовете на сдружението, ръководство. Има само имейл за връзка.
От НПО-то на Пенева съобщават гордо, че са участвали в протестите през 2020 година и ако ги подкрепяте можете да направите дарения. Толкова.

Справка в Търговския регистър показва, че Цветелина Пенева е в Съвета на директорите на четири компании свързани с производството на популярна марка олио.
През 90-те години на миналия век тази марка бе една от перлите в короната на групировката „Мултигруп“ на Илия Павлов.
Къде е олиото, къде са изборите? Шефката на компанията може дава интервюта за космическите цени на олиото, но за изборен процес едва ли е компетентна.
Как се става член на обществения съвет към ЦИК?
Как се става член на Обществения съвет към ЦИК? Много просто. Регистрираш НПО, което уж ще следи изборите и те вписват там.
Членовете на съвета избират председател.
Бърз поглед към сегашния Обществен съвет показва, че в него липсват изборни експерти, а са вкарани хора на „кухи организации“ или на политически партии.
Такъв е случаят с един от зам.-председателите на съвета Ива Лазарова от Института за развитие на публичната среда. Това е институтът на Антоанета Цонева, която тя ръководеше преди да влезе в ръководството на „Да, България“ на Христо Иванов.

Само за периода от май 2020 г. до май 2022 година института на Цонева е получил от „Америка за България“ 530 хиляди и 500 лв. Според публикации в медиите.
Грантовете не са само за тези две години, а много повече назад във времето.
Основната дейност на организацията се състои в мониторинг на изборния процес и лобистки натиск за прокарване на определени нормативни уредби, свързани с изборното законодателство /машинно гласуване, електронно дистанционно гласуване и др./.
Като член на ръководството на „Да, България“, Антоанета Цонева има водеща роля в изграждането на доброволческа мрежа от наблюдатели на партията, която следи провеждането на изборния процес – платформата „Ти броиш“. След Цонева начело на института застава Ива Лазарова, която в момента е и зам.-председател на Обществения съвет към ЦИК.
Друг зам.-шеф на съвета е Надежда Гологанова от Гражданската инициатива за свободни и демократични избори-прословутото ГИСДИ. Известно като подопечна на БСП организация в зората на демокрацията. Ръководена от Илия Божинов, член на Висшия съвет на БСП дълги години, оттеглил се от столетницата през 2009 г. Починал година по-късно.

Проверка на страницата на ГИСДИ показва, че последната активност, новини и други материали, е от 2018 година. А последните данни от паралелни преброявания на ГИСДИ на избори са от 2014 и от местните избори през 2015 година.
Странно, нали?
Още по-странно е присъствието в съвета на представител на Федерацията на независимите студентски дружества-ФНСД. Организацията възникна през 1990 г под ръководството на Емил Кошулков и бе член на СДС.
ФНСД е пререгистрирана през 2018 година, няма ръководство и членове, няма служители. Любопитен е адресът по регистрация-“Леге“№10 в София, където се помещава Градският съвет на БСП.
Интересно какво правят в обществения съвет Сдружение „България на гражданите“, което реално е партията на Меглена Кунева и сдружение „Нова алтернатива“, партията на бившия военен министър Николай Цонев, арестуван като „абсолютен престъпник“, съден, оправдан и осъдил България в Страсбург.
Доверено лице на президента Радев, назначен от служебното му правителство в ръководството на държавния ВиК холдинг. Близък с Мая Манолова.
Европейската асоциация за защита на човешките права от която в съвета членува Стоил Цицелков е регистрирана през 2011 година. Няма интернет страница, а само във фейсбук,където са качени само статии от „Дневник“ и изявления на Цицелков в различни телевизии.
Единственото лице за контакт на организация е…самият Цицелков, председателствал доскоро Обществения съвет към ЦИК. След последните избори на 2 октомври Цицелков бе засечен да оплюва лидера на ГЕРБ Бойко Борисов в дискусия във фейсбук.

Същата куха история има и с друг член на съвета. Даниел Стоянов от Асоциацията за интеграция на осъдени лица!??. Какво прави тази асоциация в ЦИК не е много ясно. Проверка в регистрите показва, че асоциацията има само едно лице за контакт- въпросният Стоянов, а посочената интернет страница не съществува.
Една организация-двама представители!???
Много е интересна историята с други двама членове на Обществения съвет към ЦИК. Росен Андонов от Сдружение „Памет“ и Дончо Пачиков от Българско сдружение за честни избори и граждански права – Национална асоциация.
Според регистрите първото НПО е регистрирано в Плевен. Други данни няма. Второто НПО също е регистрирано в Плевен, но Пачиков фигурира в регистрите само в страницата на ОС към ЦИК.
В ютюб има видеоканал на Пачиков, със 107 последователи, в който е качен клип как „Сдружение Памет“ подкрепя протест на партия „Възраждане“ срещу ковид-мерките през декември 2021 година. Каква е връзката между Пачиков и „Памет“ остава да гадаем.
В същата мъгла е обвито и другото НПО, което има цели двама представители Вълко Милоев от Българско сдружение за честни избори и граждански права-Плевен и Стефан Манов от Българско сдружение за честни избори и граждански права-Пловдив. Според регистрите на НПО-та това сдружение се оглавява от Антон Хиджов от Плевен, ръководител и на НПО-то Българско сдружение за честни избори и граждански права – Национална асоциация на Пачиков. Случайно или не?
Във фейсбук страницата на Българското сдружение за честни избори и граждански права, БСЧИГП основано навремето от Кеворк Кеворкян, се цитират интервюта на Хиджов, който би трябвало да ръководи друга организация.
Най-вероятно става дума за свързани лица и схеми на кухи НПО-та, с които да бъде напълнен Общественият съвет с приближени на протестъри лица, които да манипулират обществото, че са експерти по изборен процес. И да дават становища.

