Дарителите за коалицията „Демократична България“ са 32-ма, дали общо 210 000 лева, обяви шефът на Сметната палата
НАП прави проверка на хората от криптобанката NEXO, които са правили дарения за ДБ, стана ясно от думите на изпълнителния директор на приходната агенция Борис Михайлов пред бюджетната комисия към парламента. Правим всичко необходимо, за да подпомогнем досъдебния процес, заяви той.
Работим само по документи, каза председателят на Сметната палата Цветан Цветков в отговор на въпрос дали палата може като види билбордове на партии по улиците да провери дали разходите за тях коректно са отразени в отчетите от партиите. Палатата проверява дали доходите на хората, които правят дарения на партии, отговарят на направените дарения, а не какви са източниците на тези доходи, обясни Цветков. От Сметната палата са подавали сигнали към прокуратурата за хора, които са правили дарения на партии, но повод за това не е било разминаване на доходите им с направените дарения.
Депутати попитаха председателя на Сметната палата, не е ли много съмнително, че 15 души от една и съща фирма са правили дарения на ДБ. Цветан Цветков обясни, че информацията, която вече е в публичното пространство, ще бъде взета предвид от одиторите на Палатата.
Партиите не дават много подробни данни за какво харчат парите си, стана ясно по време на заседанието. Под графата „други“ записват голяма част от разходите си. Затова Цветан Цветков предложи да бъдат направени законодателни промени и да бъдат дефинирани необходимо присъщите разходи за осъществяване на дейността на партиите, за които те да могат да харчат парите си.
По данните на палатата даренията за предизборната кампания на партиите са в размер на 1 790 000 лв.
Регистърът за даренията на участниците в избори се поддържа от Сметната палата, но информацията се подава от партиите. Участниците в изборите предоставят информация за имената на дарителите, вида и размера на даренията. Конкретно за „Демократична България“ дарителите са 32, общият размер на даренията е 211 000 лв., съобщи председателят на Сметната палата.
В резултат на дискусията депутати предложиха да бъдат направени законодателни промени, така че да има по-голяма прозрачност за парите на партиите.