Депутати от „промяната“ и ДБ гласуваха „против“ и „въздържали се“
Парламентът задължи Министерския съвет да промени Националния план за възстановяване и устойчивост в част енергетика. Със 187 гласа „за“, 2 „против“ и 9 „въздържал се“ депутатите приеха общо решение, синхронизирано в енергийната комисия в парламента. Политическите сили в Народното събрание се обединиха в защита на въглищните централи.
В началото на дебата председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев (ГЕРБ-СДС) съобщи, че народните представители от енергийната комисия са успели да се обединят около общ текст на решение. Затова отпаднаха за разглеждане двата проекта, предложени от „Възраждане“ и от ГЕРБ-СДС, съответно за изцяло нов план и за промени в съществуващия Плана за възстановяване и устойчивост.
С приетото решение парламентът задължава МС в срок до 31 март 2023 г. да предприеме всички необходими действия, въз основа на промяна в обективните обстоятелства, невъзможността на България да изпълни поетия ангажимент и с цел постигане на приоритетите на плана REPowerEU да отправи обосновано искане до Комисията, като направи предложение за изменение на Плана за възстановяване и устойчивост и да постигне съгласие и предварителна положителна оценка от ЕК за неговото изменение в няколко раздела.
Целта е от плана да отпадне поетият ангажимент за намаляване на въглеродните емисии от производство на електроенергия с 40% до края на 2025 г., взимайки изходните нива от 2019 година. МС следва да предприеме такива действия, с които да гарантира привеждането на ангажиментите за декарбонизация в съответствие с общоевропейските цели, като се осигури работата на централите за въглища без ограничение поне до 2038 година.
Всички парламентарни групи подкрепиха единодушно проекторешението с изключение на двама депутати от ПГ на ПП, които бяха гласуваха „против“ и четирима, които гласуваха „въздържал се“. От ПГ на „Демократична България“ също имаше трима, които гласуваха „въздържал се“. Последва и прегласуване, в което проектът на решение беше приет с 187 гласа „за“, като от ПГ на ПП също имаше двама против и четирима въздържали се, а при Демократична България броят на въздържали се нарасна на пет народни представители.
„Разчитах на колективния разум в тази зала, разчитах че днес партията на „Промяната“ е станала партия на покаянието и ще поправи грешките си от последните две години. Хората сега са навън заради това, че вие сте взимали решения на тъмно, да оставите 20 хиляди души без работни места и да затворите енергетиката“, обърна се Десислава Атанасова към ПП, които не подкрепиха част от промените в Плана за възстановяване. При гласуването 46 народни представители от ПП гласувата „въздържал се“, а 1 гласува „против“.
На ПП им беше припомнено, че 4-та точка гласи повече средства за за саниране и да не изкарване повече дружества от БЕХ, което ще доведе до над 1 милиард лева загуби.
„Съгласихме се с оглед на новите неща да подкрепим дали е възможно да се предоговорят 40% записани в Плана за възстановяване, а не повече пари за саниране“, заяви Кирил Петков.
Според ПП санирането на блоковете е безмислено харчене на средства за „стереопори“.
Красимир Вълчев припомни на Кирил Петков, че няма никакво ново обстоятелство, защото записаното в ПВУ за затваряне на централите е много преди войната в Украйна.