Евгений Михайлов: Дъвката „Гешев“ толкова се износи, че вече не прави балончета

0
140
Евгений Михайлов Снимка: фейсбук

ДБ не смеят да отидат на нито един от дебатите, които самият Гешев предизвика, казва кинорежисьорът

„Дъвката „Гешев“, която „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ разтягат, толкова се износи, че дори не може да прави и балончета тази дъвка.“ Това посочва кинорежисьорът Евгений Михайлов в интервю за агенция „Фокус“.

„Аз не знам вече, какво е ДСБ, лидер на какво е, каква тежест има ДСБ. Защото като че ли в последните месеци ДСБ беше напусната от много ключови фигури. Но ако искат, нека да продължат така, нека ген. Атанасов да продължи да говори по същия начин. На мен лично ми е безинтересно, но имам едно-единствено обяснение и то е, че ако си спомняте заръката на Васил Божков от лятото на 2020 г., Васил Божков беше казал в един разговор, който след това стана публично известен, че трябва да се удря върху Гешев и върху Борисов, само по тези двамата и най-вече по Гешев. И затова от две години безспирно, всеки ден, от сутрин до вечер, във всички предавания и ген. Атанасов – т.нар. „генерал“ Атанасов, и хората от неговата партия, и „Демократична България“ говорят за Гешев, Гешев, Гешев и съдебна реформа“, заявява още Михайлов.

Кинорежисьорът коментира и нежеланието на депутатите от „Демократична България“ да дебатират с Иван Гешев проблемите пред съдебната власт, макар от формацията да изтъкват своята експертиза по темата. „Те не смеят да отидат на нито един от дебатите, които самият Гешев предизвика. И за мое учудване, никой от „Демократична България“ не посмя да отиде и да дебатира или да задава очи в очи въпроси на главния прокурор.

Но там измамата е още по-голяма, защото непрекъснатото повторение на това, че трябва съдебна реформа, каквато безспорно е необходима, и то цялостна реформа на правото, но всички те много добре знаят, че такава реформа не може да се направи без Велико народно събрание и без промяна на Конституцията, или най-малкото – без на определени членове извън решението на Конституционния съд – решение №3 от 2003 г., което определя един сектор от Конституцията, който може да бъде променян само от Велико народно събрание.

Но така или иначе, каквото и да се пипне в Конституцията, трябва парламентарно мнозинство. 20-те човека от „Демократична България“ не могат да променят Конституцията. Заедно с техните приятели – 53 от „Продължаваме промяната“, правят 73. И със 73 не могат да променят Конституцията, защото трябват минимум 160 гласа.“

В заключение Михайлов сочи, че конституционна реформа е невъзможна без подкрепата на две от парламентарните групи – на ГЕРБ и на ДПС: „Дори дете във втори клас, което е учило поне събиране и изваждане, знае, че ако от 240 депутати изключи 103 бройки на ГЕРБ и на ДПС, остават колко – 137. А са необходими 160. Това е толкова просто аритметична задача и се чудя, защо има още хора, които вярват, че тези лозунги могат да се претворят в дела, когато от сутрин до вечер се повтаря едно и също – „правосъдната система“, „Гешев, Гешев, Гешев, Гешев“.