Има ли Стою Стоев необходимите знания и опит за този отговорен пост?
Димитър Стоянов, д-р по право, фейсбук
Стою Стоев, който ще бъде ротационният председател от ПП-ДБ на Комисията по правни въпроси, завършва право през 2017 г., според официалната му биография. От 2021 г. е депутат. Това повдига няколко въпроса и уточнения:
- Образованието по специалност „право“ продължава пет години, общо десет семестъра. Трябва да си положил успешно всички семестриални изпити, а след това да положиш успешно и трите държавни – по гражданскоправни науки, наказателноправни науки и публичниправни науки. Ако Стою Стоев е завършил семестриално през 2017 г., което трябва да е през месец май-юни на годината, то изпитите ще са взети с есенно-зимната сесия през октомври, ноември и декември на годината (за държавните говоря).
- След като положиш успешно държавните изпити ти ставаш „магистър по право“. За да си правоспособен юрист трябва да минеш шестмесечния стаж за юридическа правоспособност, да положиш успешно изпит за нея след това, и да получиш удостоверението за правоспособност, подписано от министъра на правосъдието. Което е абсолютно необходима предпоставка, за да станеш след това адвокат, съдия и прокурор. Ако Стою Стоев е издържал успешно всички изпити до края на 2017 г., то той би започнал стажа си от началото на 2018 г. и би придобил правоспособност в средата на годината – някъде юли, август или септември в зависимост от датите за изпитите (преди няколко години, когато и аз се явявах на такъв изпит, те бяха по-често, мисля, че имаше дата всеки месец без някой от летните, сега са два пъти в годината по новата система). Така че от средата на 2018 г. вече е правоспособен юрист.
- Според официалната биография на Стою Стоев, публикувана на сайта на кантората, където работи, той е адвокат в Софийска адвокатска колегия от ноември 2019 г. С уточнението, че известно време преди това се е явил на изпит за вписване в колегията, който изисква доста време на подготовка (има три начина да се впишеш като адвокат – след изпит, ако имаш пет години юридически стаж или ако си доктор по право), защото няма нито пет години стаж, нито пък е станал доктор по право. Та, от ноември 2019 г. до ноември 2021 г. – две години като адвокат чисто на чисто, извън политическата система. След това вече влиза в политическото поприще в често сменящите се Народни събрание.
- И тук идва въпросът – възможно ли е човек, който има две години стаж като адвокат, извън политическата система, да оглави най-важната парламентарна комисия в Народното събрание, което ще разглежда ключови законопроекти като тези по Плана за възстановяване, отговорността на главния прокурор, защитата от домашно насилие, внесените до този момент законопроекти за изменение на НК и ЗСВ от народни представители и от Министерския съвет? Има ли той необходимите знания и опит за този отговорен пост?
- Какви са мотивите точно Стою Стоев да бъде предложен за председател на Комисията по правни въпроси, след като те имат други юристи с много по-голям опит – включително бивш министър на правосъдието в лицето на Надежда Йорданова, която е приела например ограничаването на правомощията на главния прокурор като своя основна политическа цел? Или на която между другото се дължи единственото изпълнено нещо от юридическата програма на ПП-ДБ от всичките им обещания, каквото беше закриването на специализираното наказателно правосъдие (грешно решение, според мен). Ако това е политическо решение, какви са мотивите зад него?
Винаги съм бил убеден, че политиката трябва да е отворена за млади хора, но тяхното развитие в нея да бъде съпроводено с натрупването на опит, знания, развитие по образователните степени. В установените демократични системи това е естествен процес – минаваш постепенно по стълбицата, натрупваш опит, а с този опит идва и по-голямата отговорност. Затова и в САЩ на младите членове на Камарата на представителите им казват „junior Congressman“.
За мен като юрист и академично ангажиран човек в областта на правото е абсолютно недопустимо това да е номинацията за ротационен председател на Комисията по правни въпроси, която е най-важната комисия в рамките на нашето парламентарно управление.