Единственият начин за групов имунитет е ваксинацията, твърди пулмологът
С евентуални нови мерки за ограничаване на разпространението на вируса можем да очакваме смъртността да се промени след 2 седмици, каза пред БНТ пулмологът д-р Александър Симидчиев.
По думите му устойчивата тенденция за ръст на заразените е в резултат на това, че ние сме разделени – дали да носим маска, дали да има локдаун или не.
„Когато постоянно се променят нещата, не можем да видим какво работи и какво не“, категоричен е пулмологът. За него учениците със сигурност са един от основните фактори за разпространение на заразата.
„Те увеличават заболеваемостта извън училище, без да е увеличена в самите училища. Те са в значителна част положителни, но боледуват леко или безсимптомно. Това е в основата на този пик, който преживяхме. И в детските градини могат да станат разпространители и го връщат към родителите и домакинството си“, разясни д-р Симидчиев. Според него с нови мерки най-бързо биха намалели контактите с Бърза помощ, тъй като сега 40% от общността там изглежда да е заразена.
„Категорично има хора, които проявяват симптоми повторно, но не може да се каже дали това не са симптоми, които не са изчистени. Много малък процент боледуват от същия вирус. Единственият начин за групов имунитет е ваксинацията“, коментира Симидчиев. Той допълни, че преди месец е стартирал изследване на функцията на белия дроб, за да се види какво е направил вирусът остро и какво ще се случи година по-късно.
„Не можем да кажем какви са късните последици. Огромното мнозинство от хората остават с антитела, но остават трайно защитени. По-тежко боледувалите имат нарушение на белодробната функция. Ще остане като белег от преболедуването. Апелирам хората да спазват стандартните мерки, за да можем да съхраним здравната система“, изтъкна пулмологът.