Каракачанов подписа в Пентагона „Пътна карта“ за модернизирането на армията

0
40
Снимка: МО

Тя ще подпомогне развитието на българските Въоръжени сили, заяви вицепремиерът

10-годишна „Пътна карта за сътрудничество между Република България и САЩ в областта на отбраната“ подписаха българският министър на отбраната Красимир Каракачанов и секретарят по отбраната Марк Еспър на среща в Пентагона.

С това се цели задълбочаване на сътрудничеството в региона на Черно море, подпомагане изпълнението на целите на способностите на НАТО, коопериране в сферата на киберсигурността и укрепване на устойчивостта при кризи. Подписаната „Пътна карта“ ще подпомогне развитието на българските Въоръжени сили, включително и по отношение на способностите на силите на НАТО, заяви министър Каракачанов.

Той подчерта, че въпреки кризата с COVID-19 и възможното влияние върху икономиката на страната Министерството на отбраната продължава работата по основните проекти за модернизация на Българската армия.

Инвестициите в областта на отбраната означават повече работни места, постигнати чрез развиване на индустриалното сътрудничество с водещи компании от военнопромишления комплекс.

Удовлетворени сме от решението на САЩ да добавят България в списъка на държавите, които могат да се възползват от разсрочено плащане при евентуални бъдещи проекти, отбеляза министър Каракачанов.

„Високо оценяваме ролята на България като генератор на сигурност и стабилност както в регионален план, така и в рамките на колективната сигурност“, посочи секретарят по отбраната на САЩ Марк Еспър, който изрично благодари на България за ползотворното двустранно сътрудничество.

„Вашата страна е пример за редица страни, членки на НАТО, с изпълнение на плана за нарастване на военния бюджет до 2% от брутния вътрешен продукт за целите на отбраната“, заяви Марк Еспър и отбеляза общите интереси на двете страни в региона на Черно море.

Работната програма на българския министър продължи в Държавния департамент на САЩ с две срещи – с помощник-държавния секретар по политическите въпроси Дейвид Хейл и с помощник-държавния секретар по политико-военните въпроси Кларк Купър.

По време на срещите бяха коментирани въпроси на сигурността в региона на Черно море, Западните Балкани и Близкия Изток; разширеното присъствие, увеличение на мащаба и интензитета на съвместните учения и тренировки в рамките на съществуващото от 2006 г. Споразумение за сътрудничество в областта на отбраната.

Министър Каракачанов потвърди българската позиция за интеграцията на държавите от Западните Балкани в Европейския съюз, като изтъкна забавянето при изпълнението на някои от поетите от страна на Република Северна Македония ангажименти по Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, с което се създават затруднения в развитието на двустранните отношения.

В следващите дни предстоят срещи и разговори с губернатора на щата Тенеси, както и с представители на Националната гвардия на Тенеси, с която от 1993 г. Българската армия има установено двустранно сътрудничество и множество съвместни проекти.