Три сценария за икономиката, най-лошият е спад с 3%

0
23
апартамент
Владислав Горанов

Ако ограниченията продължат повече от три месеца, възстановяването ще приключи чак в края на 2021 година, каза министър Горанов

Министърът на финансите Владислав Горанов прогнозира три сценария за развитието на икономиката.

Заради извънредните мерки и последиците за българската икономика кабинетът предлага на Народното събрание да гласува бюджетен дефицит за тази година в размер на 2,9% от БВП, или 3,5 млрд. лв. Правителството предлага още да бъде увеличен таванът за поемане на нов държавен дълг от 2,2 на до 10 млрд. лв.

Причината за актуализацията е очаквано неизпълнение на данъчните и осигурителните приходи за тази година в размер на 2,5 млрд. лв., както и неизпълнение на приходите в държавното обществено осигуряване в размер на 430 млн. лв. Правителството отпуска 700 млн. лв. на Българската банка за развитие за държавно гарантирани заеми за бизнеса, както и 1,4 млрд. лв. за схемата „60 на 40“.
Сред мотивите на поисканата актуализация кабинетът посочва още, че се очаква намаляване на вътрешното потребление в страната, свиване на износа и вноса и по-ниска заетост.

Мерките имат една единствена цел – да гарантират това, че държавата има достатъчна възможност да функционира, обясни Горанов.

„Аз продължавам да смятам, че консервативното планиране и фискална политика дават възможност на страната, но съм длъжен да предложа сценарий, който е с негативна насока“, каза министърът.

„Днес ще се предложи актуализацията на бюджета в НС и се надявам на подкрепа от всички партии. Говорил съм с тези партии от управляващата коалиция и се надявам до края на седмицата страната ни да има нов бюджет“, заяви той на брифинг в Министерския съвет.

„Най–негативният сценарий, който в момента разглеждаме, е спад на икономиката с 3% през 2020 година. Очакваме възстановяването на заетостта да започне в края на 2020 година и да продължи през 2021 година. Мерките ще наложат хората да се ограничат. Знаем, че човек не харчи толкова, колкото е изкарал днес, а колкото ще изкара утре.

Има, разбира се, по–положителни сценарии. Единият говори за малък растеж, а другият за нулев. Искам обаче да сме максимално подготвени“, заяви министър Горанов.

На въпрос дали България влиза в рецесия, финансовият министър заяви, че не може да се говори за това, защото е нужно страната ни да е на загуба няколко месеца подред. „Очакванията се, че растежът няма да бъде такъв, какъвто се очаква. Основните фактори на икономически растеж са поставени пред изпитание“, обясни той.

Относно какви са очакванията за продължаването на кризата, Горанов каза, че ако ограниченията продължат повече от три месеца, възстановяването ще приключи чак в края на 2021 година и добави: „Икономиката губи всеки ден, държавата е част от бюджета. Трудно ми е да дам подобна оценка, защото са минали две седмици от началото на извънредното положение“.