С молебен, литийно шествие и поднасяне на венци бе отбелязана годишнината в столицата
С празнично биене на камбаните на централните софийски храмове, благодарствен молебен и литийно шествие бе отбелязана годишнината от навлизането на руските войски под предводителството на генерал Йосиф Владимирович Гурко в София и освобождението на града от турско робство.
София е освободена преди 142 години без насилия, без пожари, както се е планирало, без избиване на населението. Тук бързата реакция на руските войски, които проникват светкавично в града и съпротивата на западните консули, които са отказали да го напуснат, както и волята на жителите на града, водят до неговото освобождение през 1878 г.
Благодарственият молебен бе отслужен в храма „Света Неделя”, където се е състояла първата заупокойна служба в памет на загиналите и Тържествен молебен за освобождаването на града. На тях е присъствал лично генерал Гурко. Днес в църквата присъстваха патриарх Неофит и кметът на столицата Йорданка Фандъкова.
По повод годишнината бе организирано литийно шествие, бяха поднесени цветя и венци пред паметниците на Генерал Гурко и Цар Освободител. Общината беше подготвила и литературно-музикална програма пред паметника на българския опълченец.
Кметът Фандъкова написа във фейсбук: „Днес, на 4 януари, се навършват 142 години от освобождението на София. Тогава войските, водени от генерал Гурко, с руски, фински, полски, сръбски, румънски, черногорски, молдовски и украински войни, влизат в София. Благодарственият молебен за Освобождението на София е отслужен в катедралния храм “Свети Крал” – днешната църква “Света Неделя”.
Да помним и смелите действия на италианския консул Виторио Позитано и вицеконсулите на Франция и Австро-Унгария Леандър Леге и Йозеф Валдхард, които предотвратяват опожаряването на София, като отказват да напуснат града. Решението на турското командване при отстъплението им е София да бъде запалена, а складовете с боеприпаси – взривени.“
По думите й година след Освобождението по предложение на жители на София е решено 4 януари по нов стил да се отбелязва тържествено. Този ден по стар стил тогава е 23 декември, навечерието на Бъдни вечер.