300 000 лв. прибрали измамниците от Ветово

0
30
Златка Падинкова

40% спад на телефонните измами отчитат от полицията

Осем души са привлечени като обвиняеми за организирана престъпна група след акцията във Ветово. Около 300 000 лева е успяла да събере групата от телефонни измами. Събрани са доказателства, че тя е действала от декември 2018 година до сега. Шест от задържаните са от Ветово – те са били въртачи. Другите двама са мулета – от София и Стара Загора. Задържаните са лица без осигурителен и трудов стаж, с нисък образователен ценз, от циганския клан бургуджии, стана ясно на брифинг на полицията и спецпрокуратурата.

Претърсвания и изземвания са проведени на 13 адреса и на 12 автомобила. Иззети са 50 мобилни телефона, 30 SIM карти, включително и румънски, газови пистолета с боеприпаси, разписки и платежни нареждания и 8 изключително луксозни автомобила.

При претърсване на тавана на къщата на един от задържаните е открита разфасовка от 400 грама тортил. Друг пък криел парите в жилището на баба си. Там в чорап, скрит в дамска чатна, е открита сумата от 7000 лева, разкри говорителят на Специализираната прокуратура Сийка Милева, цитирана от „Дарик“.

Парите от престъпната дейност били влагани в скъпи автомобили, скъпи мебели и имоти. Телефонните измамници харчили, придобитите от жертвите си средства, по ресторанти и казина. Възложена е данъчна ревизия. ДНСК пък ще проверява законността на притежаваните от тях къщи, стана ясно от думите на  Милева.

В процеса на разследване са събрани доказателства за шест измами, извършени от групата. При една от тях извършителите убедили възрастен мъж, че участва в секретна акция на полицията. Той дори се настанил в хотел, купил SIM карта, чрез която разговарял само с измамниците. Накрая изтеглил всичките си спестявания в размер на 130 000 лева, които оставил на различни места в столицата.

Парите, които измамниците прибирали, били оставяни от жертвите под пейки и в кошчета до молове. Процесът се следял от мулетата, които комуникирали помежду си чрез кодове и пароли.

Интересен елемент от разследването е, че едно от мулетата в схемата, бил много близък приятел с един от обвинените за двойното убийство в Негован. Двамата били комшии и пътували заедно до Румъния. Целта на пътуванията била да изнесат парите от престъпната дейност в северната ни съседка. Там те ги оставяли в улични канавки и под билбордове. Няма данни обаче, че задържания е свързан с убийствата на мъжа и жената в Негован.

За деветмесечието се отчита 40% намаление при регистрираните телефонни измами в сравнение със същия период на миналата година: за деветте месеца на 2019 година са регистрирани 531 телефонни измами, спрямо 888 за същия период на миналата година, съобщи началникът на отдел „Измами“ в полицията Златка Падинкова. За последния месец – септември, намалението е с над 80 %. „Регистрираните престъпления са само 19, спрямо 116 през септември 2018 година“, посочи още тя.

Падинкова коментира, че тенденцията на спад се дължи както на активните и целенасочени действия, предприети спрямо измамниците, така и е резултат на предприетите действия с мобилните оператори. „Най-вече данните, с които разполагаме, са от един от телекомите, чиито абонати са най-често клиенти на стационарни телефони, а както е известно – телефонните измами обикновено стартират на стационарен телефон.

Данните от телекома са, че от началото на годината до момента имаме над 240 000 позвънявания към стационарни телефони с цел измама, като по-голямата част от тях: над 150 000, са концентрирани в първите два месеца: януари и февруари. Съвместните дейности с мобилните оператори стартираха от края на февруари, началото на март. Тоест останалите около 80 000 обаждания са концентрирани в тези седем месеца“, добави тя. От думите й стана ясно, че след започването на съвместната работа се наблюдават под 200 позвънявания на ден с цел измама, докато преди те са достигали до над 5000 на ден към абонати на стационарни телефони.

„През периода се отчита и ръст при разкриваемостта на тези престъпления. От регистрираните телефонни измами са разкрити над 22 %, за същия период през миналата година разкриваемостта е била 15 %“, каза още Падинкова.