България планира нов заем от поне 6 млрд. лв.

0
49
Министерството на финансите

Вземането на нов дълг е крайно наложително, защото фискалният резерв е на ниско ниво, а трябва да се финансира очакваният бюджетен дефицит от 6.2 млрд. лв. тази година

България възнамерява да изтегли най-малко 6 млрд. лв. дълг до края на годината, стана ясно в сряда. Министерството на финансите публикува емисионен календар, от който се вижда, че до Нова година се планират емисии ДЦК на вътрешния пазар за 2.05 млрд. лв., пише „24 часа“.

Тази година Министерството на финансите може да емитира дълг до гласувания в бюджета таван от 10.3 млрд. лв. Въпреки че няколко пъти се заричаше да реализира дълга, кабинетът „Петков“ така и не го направи, поради което ангажиментът остана на служебното правителство. От началото на годината до момента поетият нов дълг е едва 1.8 млрд. лв., което означава, че в оставащите по-малко от 4 месеца има пространство за поемане на нови задължения до 8.5 млрд. лв.

Вземането на нов дълг е крайно наложително, защото фискалният резерв е на ниско ниво, а трябва да се финансира очакваният бюджетен дефицит от 6.2 млрд. лв. тази година. Освен това през март има планирано сериозно погашение по предходна външна емисия, което също трябва да е подсигурено.

Емисията ще бъде реализирана в условията на затягане на паричната политика, след като Европейската централна банка на два пъти вдигна лихвите с общо 1.25 прозентни пункта.

За последен път България излезе на международните дългови пазари преди две години, когато в разгара на пандемията от Covid-19 успешно пласира 10- и 30-годишни облигации. На 15 септември 2020 г. тогавашното правителство на ГЕРБ пое външен дълг за 2.5 млрд. евро (почти 5 млрд. лв.) при доходност от 0.39% за 10-годишните книжа и 1.48% за 30-годишните, която тогава се определяше като много изгодна.