Според депутатката от ГЕРБ целта е дела от специализирания съд да потънат в забрава
Във вторник Правната комисия в Народното събрание прие на второ четене промените в Закона за съдебната власт. Дебатите продължиха близо осем часа.
С измененията се закриват специализираните съд и прокуратура.
„Ако преди тази комисия имах съмнение, след вчерашния ден и правната уредба на статута на магистратите, мога да кажа категорично, че целта не е каквато и да е промяна в полза на обществото. Целта е делата в специализирания съд, които са изключително тежки, да потънат няколко години, докато магистратите обжалват статута си, който не бе уреден дори в унисон с Конституцията на Република България. След целия този натиск делата ще започнат отначало“. Това заяви депутатът от ГЕРБ Дани Каназирева в ефира на „България сутрин“.
По думите ѝ давностните срокове ще изтекат, губещ ще бъде народът, а печеливши – обвиняемите лица.
„Това, което се върши, е престъпление, не реформа. Това е съдебна поръчка. Явно има хора над закона, които си поръчват ликвидиране на цели съдилища и потъването на изключително тежки и големи дела“, заяви Каназирева пред телевизия Bulgaria ON AIR.
Според депутата от ГЕРБ се предизвиква хаос във всяка една обществена сфера, включително и при борбата с организираната престъпност.
„Един път – че тези дела се връщат и реални присъди няма да има. Втори път – връщайки организираната престъпност на регионално ниво – там, където тези групи и тарторите им имат трайно установени позиции и контакти с местните общности. Трети път – дела, по които има успеваемост, започват отначало“, заяви Каназирева.
Тя коментира и предложението на БСП хартиените бюлетини да бъдат върнати при гласуване.
„Нашата позиция е била ясна и последователна – отнемането на правото да се гласува и чрез хартиена бюлетина нарушава равното избирателно право. По този начин бяха ощетени много големи слоеве от българското общество“, изтъкна депутатът от ГЕРБ пред Bulgaria ON AIR.
И добави, че машините са били отречени в Европа, тъй като не могат да установят ефективен граждански контрол при отчитането на резултата от гласуване.