Депутат от БСП и бивш кмет на Самоков вероятно ще стане третият „клиент“ на прокуратурата след Ибрямов и Руди Гела

0
535
Владимир Георгиев

Безстопанственост за стотици хиляди лева и нарушения по служба при управлението на бившия кмет на Самоков Владимир Георгиев установи Сметната палата

След освободения арестант Джейхан Ибрямов и шефа на МЕЧ Радостин Василев още един народен представител от новото 51-о Народно събрание е заплашен от тежък сблъсък с правосъдната система на страната. Въпреки депутатския си имунитет.

Причината – доклад на Сметната палата установи безстопанственост за стотици хиляди лева и нарушения по служба в община Самоков при управлението на бившия кмет Владимир Георгиев, който влезе в новия парламент като депутат от БСП – Обединена левица. Само преди година Георгиев загуби местните избори и трябваше да напусне кметския пост в Самоков.

Данните за извършените нарушения и за неизпълнение на служебните задължения, по които следва да се произнесат компетентните правоохранителни органи, са в доклад на Сметна палата за финансов одит на управлението на Владимир Георгиев. Докладът вече е публикуван на сайта на общината.

Една от констатациите на Сметната палата за нарушения е за провалената сделка за общинския хотел на Боровец – „Боровец гардънс“. Какви са фактите?

През юни 2013 г., със заповед на кмета Георгиев, общината провежда търг с явно наддаване за продажба на недвижим имот, собственост на община Самоков, актуван с Акт за частна общинска собственост №10756/23.08.2011г. Става дума  апартаментния комплекс „Боровец гардънс“ – 5-етажна сграда, разполагаща с 90 апартамента, 38 студиа, 42 двустайни апартамента, 8 тристайни апартамента и 2 четиристайни апартамента.

Явява се един кандидат, а продажната цена след проведения търг е 4 641 840 лева със срок на изплащане 5 години. При пропускане на две поредни вноски общината може да развали договора. Съгласно сключения договор, купувачът следва да заплати договорената сума по следната схема:

– в деня на подписване на договора заплаща авансово 20% от общата сума или 1 031 520 лв. с ДДС;

– заплаща 10 равни вноски, два пъти годишно, всяка от която на стойност 453 868,80 лв. с ДДС.

Договорът е сключен на 05.07.2013 г., след превеждане на авансовото плащане и новият собственик влиза във владение на имота, който му е предаден с протокол от служители на администрацията. И тогава започват проблемите.

Към месец февруари 2014 г. купувачът заплаща частично първата вноска от договорената сделка – вместо дължимите 453 868,80 лв. внася 296 700 лв., като дължи на общината още 157 168,89 лв. Вноската за последващите месеци не е платена и общината остава ощетена за октомври 2014 г. и февруари 2015 г. с още 907 737,60 лв. Предвид неизпълнение на задълженията, както и установено от общината преобразуване на дружеството от ЕООД в ООД, Георгиев изпраща писмо, с което информира купувача, че е в неизпълнение на две месечни вноски по договора и ако не заплати дължимите суми, ведно с третата вноска, ще прекрати договора.

Датата на писмото е 10.02.2015 г. или 5 дни преди дължимия падеж. Уведомява го още, че неплащането на две поредни вноски е основание за прекратяване на договора и общината поставя срок за плащане до 15.02.2015 г. за първа, втора и трета вноска или 1 361 606 лв. като в тази сума не са посочени дължимите лихви за просрочие на вземанията. Дружеството продължава да не заплаща вноските – вместо това прави два превода – един за 15 000 лв. и един за 5000 лв., като не изпълнява посочената в писмото дата за цялостно заплащане на задължението.

Общината вече има законовото право да прекрати договора и да си върне продадения имот, оценен на стойност над четири милиона лева, като опит за това се прави през април 2015 г. С писмо до дружеството, кметът Георгиев информира купувача на имота, че поради неизпълнение на финансовите договорености, едностранно прекратява сключения договор между страните. Но не се предприемат никакви фактически действия, които да формализират направеното едностранно волеизявление, а резултатът е неизпълнен административен акт, довел до злоупотреба със стотици хиляди лева.

Независимо от предсрочното прекратяване на сделката, кметът не предявява претенции за имота. Отнема му почти година, за да назначи със заповед комисия, която да провери и огледа хотела. При проведената проверка служителите установяват, че имотът притежава пълен капацитет и категоризация, съгласно закона и може да функционира законосъобразно като хотел с 4 звезди.

Проверката е от март 2016 г., като непосредствено след нея купувачът подава заявление, с което моли за предоговаряне на сключения договор (прекратен с писмото на кмета година по- рано) и настоява за разсрочване на оставащата сума за срок от 20 години.

Месец по-късно, независимо от писмото за разваляне на сделката, подписано лично от него, Владимир Георгиев внася докладна записка в общинския съвет, като предлага за обсъждане възможни варианти за бъдещото разпореждане с хотела. Кметът предлага на съветниците да потвърдят направеното от самия него волеизявление по прекратяване на сделката или да позволят разсрочване на сумата по сделката и получаване на дължимите от купувача вноски за период от 20 години.

Общинският съвет отхвърля направеното предложение с мотива, че покупко-продажбата на недвижимия имот вече е прекратена едностранно от кмета година по-рано, с което не валидира опита му да узакони действието и бездействието си чрез местния парламент.

Независимо от категоричното становище на съветниците, на бившия кмет отнема повече от година да издаде заповед и да назначи отново комисия, която да установи състоянието на имота и да си върне неговата собственост. Последният, издаден от него акт, е заповед с дата 06.10.2017 г. или близо 4 години след установяване на нередностите, свързани със сключения договор.

Хотел „Боровец гардънс“

Кои са участниците в сделката и защо
се пораждат сериозни съмнения за злоупотреби, безстопанственост и нарушения по служба:

Купувач на имота апартаментен комплекс „Боровец гардънс“ е дружеството ЛЕПСИ БОРОВЕЦ РЕЗОРТ ПРОПЪРТИС ЕООД. Договорът е сключен на 05.07.2013 г. Непосредствено след осъществяване на сделката, на 01.08.2013 г. се осъществява прехвърляне на дял от дружеството на офшорни фирми, регистрирани в Белиз – ЛЕПСИ ЛИМИТИД, ГЕОТИПОР ЛИМИТИД и

ТИВЕМЕЛ ЛИМИТИД. Белиз едно е рай на офшорните зони с неограничени възможности за регистрация. Акциите могат да се издават във всяка валута, като компаниите са напълно освободени от плащането на всякакви данъци и деклариране на годишни счетоводни отчети.

Това поставя големият въпрос защо дружествените дялове са прехвърлени на офшорки  по-малко от месец след сключването на сделката.

Последващите събития са не по-малко съмнителни и дават обяснение на горепосочените действия, както на фирмата-купувач, така и на бившия кмет.

Въпреки успешно проведената сделка и прехвърлянето на собствеността на офшорки, събитията излизат извън контрола на страните, тъй като на 03.01.2014 г. в бр. 1 на Държавен вестник е обнародван Законът за офшорните компании. Приемането му е част от опита да се противодейства на незаконни практики, свързани с използването на офшорки. Често такива компании се използват за агресивно данъчно планиране и укриване на данъци, както и за прикриване на произхода на капитали, често придобити от не съвсем законна дейност .

Отворен остава въпросът кой прикрива незаконни приходи и постъпления, от каква дейност са придобити те и кой пести от данъци?

Приемането на новия закон съвпада с падежа на дължимите суми, които дружеството спира да изплаща. В опит шефовете му да се съобразят със закона, отново е осъществено прехвърляне на дружествени дялове, с дата 06.03.2014 г. Този път на руски граждани.

Паралелно с това дружеството изцяло престава да заплаща дължимите вноски по договора. Очевидно сделката не е изгодна и осъществяването й не е постигнало желаните резултати.

Защо обаче разрешаването на казуса отнема близо 5 години, при положение, че взаимоотношенията между страните са стриктно определени чрез сключения договор?

Въпреки предприетите действия, те очевидно са били само формални, без да имат реален ефект. Размотаването във времето е довело до предполагаеми пропуснати ползи в особено голям размер, което при доказване на вина от компетентните органи, е предпоставка за повдигане на наказателно обвинение в безстопанственост и нарушения по служба на бившия кмет Владимир Георгиев.

От документите, с които разполагаме, става ясно, че първоначалният купувач на имота ЛЕПСИ БОРОВЕЦ РЕЗОРТ ПРОПЪРТИС ЕООД, е загубил правото да се разпорежда с него от датата на едностранно прекратяване на договора, считано от 15.05.2015 г. Но въпреки издаденото разпореждане, общината не е влязла във владение на сградата повече от 2 години – до 06.10.2017 г. В същото време за 2015 г. дружеството-купувач реализира оборот в размер на 369 000 лв., а за 2016 г. – 613 000 лв. Или общо за двете години – над 1 милион лева.

Тези данни нямат нужда от коментар. На ход са компетентните институции…