Десислава Атанасова: Приетият бюджет може да се нарече „продължаваме инфлацията“

1
284
Десислава Атанасова

Крайно време е управляващите да кажат къде са тези митични 8 млрд. лв., които са спрели от кражби, пита председателката на ПГ на ГЕРБ/СДС

„Управляващото мнозинство прие закъснял с месеци бюджет. Бюджет за второто тримесечие на 2022, който ще се актуализира през третото. Всъщност този бюджет може да се нарече „продължаваме инфлацията“, „теглим дългове“, коментира председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова във фейсбук по повод приетия вчера от парламента на първо четене бюджет за текущата година.

„Министър Василев харесва инфлацията, защото на неин фон може да отчита големи приходи. Гражданите обаче твърде добре разбират тази игра и тя не носи на правителството никакви дивиденти“, допълва тя.

Крайно време е управляващите да кажат къде са тези митични 8 млрд. лв., които са спрели от кражби, пита Атанасова. ГЕРБ не е на власт от май 2021 г. Защо не виждаме в бюджета такива приходи? Или това беше от словесните пиратки, които се хвърляха безотговорно по време на кампанията? Вместо „намерените“ 8 млрд. лв. имаме нов дълг за 7,3 млрд. лв., коментира председателят на ПГ на ГЕРБ.

Предвидените 90 млн. лв. за увеличение на детските надбавки трудно ще докажат своята ефективност. Увеличение с 10 лв., 20 лв. или 30 лв. в зависимост от броя на децата не е съществена подкрепа. Все пак е положително, че се запазват данъчните облекчения за работещи родители, въведени от последното правителство на ГЕРБ. С тях всички деца ще получат подкрепа от държавата.

В същото време не виждаме средства за програмата за осигуряване на детегледачки – „Родители в заетост“. Тя има пряко отражение върху пазара на труда, защото дава възможност на родителите да се върнат на работа, както и на безработни хора с подходяща квалификация да намерят ново работно място, подчертава Десислава Атанасова.

Политиките за хората с увреждания в този бюджет най-ясно личат от поставените цели. В табличката с гръмко заглавие „Ключови индикатори за изпълнение и целеви стойности“ ясно пише, че до 2024 г. – да, 2024 година – управляващите си поставят за цел броят на хората с увреждания, включени в мероприятия за рехабилитация и социална интеграция да достигне 3 000. А, хората с увреждания, които получават финансова подкрепа, са 672 000. Тези две числа ясно илюстрират каква е политиката за хора с увреждания на правителството – повече помощи, по-малко интеграция.

Средствата по Закона за българския жестов език отново са в размер на 6 млн. лв. Ако не се промени ставката за преводачи на жестов език, глухите хора няма да могат да се възползват от правата си по този закон, предупреждава депутатът.

Непроменени остават и парите по Националния план за действие по заетостта. Вместо да се залагат пари по мерки, които няма да работят (пример е 75/0 в сегашните условия), можеше да се мисли за ликвидна подкрепа на бизнеса.

Призовавам управляващите да помислят за увеличение на работните заплати в АСП, АЗ и ГИТ. В рамките на управлението на последното правителство на ГЕРБ възнагражденията бяха увеличени с 30%. Това е ключово важно, защото дисбалансите в заплащането между системите на образование, здравеопазване и социална политика вече са налице, пише Атанасова.

И накрая, не трябва да се допуска социалната политика да бъде механичен сбор от идеи и програмни намерения на партиите в коалицията. Кабинетът трябва да има ясна цялостна и координирана програма, защото рискува да изхарчи много пари без ясна ефективност и обществена полза, подчертава тя.