За целта обаче трябва да се конституират парламентарни групи чрез уведомителен, регистрационен режим, обясни конституционалистът
Невъзможността за избор на председател не би възпрепятствала образуването на правителство. За целта обаче трябва да се конституират парламентарни групи чрез уведомителен, регистрационен режим. Така се отпушва възможността президентът да проведе консултации с парламентарните групи. Това каза пред БНР д-р Орлин Колев, преподавател по конституционно право.
„В момента народните представители тупат топката, удобно се оправдават с това, че не могат да изберат председател. Но следва да конституират парламентарните групи.“
Процедурата по избор на председател на Народното събрание е утвърдена от години, подчерта той. Според него тя е ясна и проста.
Относно двете дела за частично и пълно касиране на изборите, които образува Конституционният съд, Орлин Колев поясни:
„До края на тази седмица Конституционният съд няма да разгледа допустимостта на тези искания. В четвъртък изтича 15-дневният срок, в който може да се сезира КС. От другата седмица Конституционният съд би могъл да разгледа допустимостта на исканията. А доколкото те са съпроводени с доказателства и тези доказателства бъдат констатирани от вещите лица, които КС ще назначи, то тогава ще бъдат частично, предполагам, касирани изборите и ще бъде пренареден персоналният състав на парламента.“
За нова конституция, конституционна реформа или генерални политически преустройства е твърде пресилено да се говори към момента, смята конституционалистът.