Протест на родители и ученици от румънската гимназия с искане за „достоен дом“

0
16
Снимка: кадър

Договорът за наем на гимназията изтича през пролетта на 2025 г. и засега не се предвижда да се удължава

Протест на родителите на учениците от гимназията с изучаване на румънски език „Михай Еминеску“ се състоя в София, съобщава БНТ. Причината – държавното училище сега се помещава в сградата на 29-то общинско училище, а договорът му за наем изтича през пролетта на 2025 г. и засега не се предвижда да се удължава. Родители и ученици настояват час по-скоро да се намери подходяща сграда за гимназията, която да отговаря на нуждите им.

„Това, за което настояваме, е за спокойна учебна година като начало. Искаме децата ни да имат училище, за което да знаят, че ще бъде тяхно до края на тяхното обучение“, посочи Павлина Попова, майка на ученик в 8 клас на ПГИИРЕ.

Хората се оплакват, че сградите, които се предвижда да станат дом на техните деца, са „абсолютно непригодни“ и практически разрушени.

ГЕРБ/СДС

„Официална информация какво ще се случи след март нямаме. Неофициално – ще преместят децата в сградата на бившия техникум по полимерни технологии в столичния квартал „Свобода“. Тя изглежда плачевно”, сподели една от майките на ученик, излязла на протест. По думите на друга жена сградата не е обитавана от 2005 г. Родителите се притесняват, че децата няма как да стигат до новата сграда и че ще трябва да пътуват двойно повече.

Опциите да си запишеш детето по средата на учебната година клонят към нула, споделят обезпокоените родители.

„Докато 5 години бях директор на това училище този въпрос е стоял на вниманието ми. Била съм в непрекъсната кореспонденция с МОН, който се явява принципал на Румънската гимназия. Дала съм две предложения. Едно, от които е оставане в сградата на 29-ото училище с необходимото разширение. Другото предложение е за 76-то училище в центъра на София“, обясни Соня Стоянова, бивш директор на ПГИИРЕ „Михай Еминеску“.

Десислава Желязкова от Столична община заяви, че ще се направи предложение към СОС, което да удължи предходното такова и децата да могат да останат в тази сграда до края на втория учебен срок.

„Междувременно се надяваме МОН да влезе във функциите си да потърси сграда за училището, на което е принципал. Отворени сме за диалог, за да направим най-доброто за децата, беше категорична Желязкова.

Трябва да се намери трайно решение“, добави Желязкова.

От МОН са изпратили писмо до Столичната община/СО/, че Румънската гимназия иска шест допълнителни класни стаи, защото училището се развива. Междувременно 29-о училище „Кузман Шапкарев” също е увеличило своя план-прием, което означава, че двете учебни заведения не могат да продължат да функционират в една сграда. От СО ще предложат до края на учебната година децата от Румънската гимназия да остават в старата си сграда.
Румънската гимназия е държавно училище, на подчинение на Министерството на образованието, основано през 1999 г. по силата на двустранна спогодба между България и Румъния. По същото време в Букурещ се разкрива българската гимназия „Христо Ботев“, в която се изучава и български език, пише на сайта на училището.

Родителите са против преместване на училището в подобна, според тях, занемарена сграда и заявиха, че ако това се случи, те ще отпишат децата си от гимназията. По думите им голяма част от учителите от гимназията също са против преместването и са завили пред тях, че също най-вероятно ще напуснат.

Представители на родителите от протеста в събота бяха приети от Кътълин Ръдой, заместник-ръководител на Румънското посолство в България, който се ангажира да предаде за проблема на посланика на Румъния в България Бръндуша Йоана Предеску.