Негативната тенденция започва много преди войната в Украйна
България не само не догонва останалите страни от ЕС, а напротив – през последните месеци продължава да изостава икономически. Това показват данни на Евростат за ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) на страните членки. Това пише в свой анализ „Труд“.
Ръстът на икономиката на България през второто тримесечие на годината е с 4% спрямо същия период на миналата година.
Това ни поставя сред изоставащите страни в ЕС, защото 16 държави от Общността се представят по-добре от нас. Отличникът е Ирландия с ръст на БВП от 10,8% на годишна база. Топ три се допълва от Малта (8,9%) и Словения (8,3%). Но пред нас са и редица други страни като Португалия (7,1%), Унгария (6,5%) и Румъния (5,3%). Оказва се, че северната ни съседка догонва по-развитите страни от ЕС, а ние продължаваме да изоставаме и разликата между нас и по-богатите държави се увеличава. Средният ръст на икономиката за страните от ЕС е 4,2%, а ние сме под това ниво. И Гърция е много по-добре от нас с икономически ръст от 7,7%.
Показателно е, че негативната тенденция за българската икономика започва доста преди войната в Украйна. След големия ръст от 7,3% през второто тримесечие на миналата година вече четири поредни тримесечие ръстът на икономиката се забавя и е съответно 5,3%, 5%, 4,2% и 4%, показват данните на НСИ. Ситуацията в страните от ЕС е различна. През последните четири тримесечия ръстът на БВП за страните от ЕС е съответно 4%, 4,8%, 5,5% и 4,2%. Тези данни на Евростат показват, че икономиката в ЕС е вървяла нагоре и само през второто тримесечие на 2022 г. има забавяне заради войната в Украйна. Докато у нас тази тенденция започва още преди година, откакто на власт дойде Промяната. През второто тримесечие на 2022 г. произведеният БВП в страната възлиза на 38,96 млрд. лв., обявиха от НСИ. Това прави по 5708 лв. на човек от населението.
Много интересни са данните на какво се дължи ръстът от 4 на сто. Основният принос идва от добивната промишленост, преработващата промишленост и от производството и доставката на електроенергия, където ръстът е с 11,9%, показват данните на НСИ. Всъщност добрите резултати са от въглищните мини и производителите на ток заради рекордно високите цени на електроенергията. Същевременно в друг основен сектор на икономиката – строителството, има спад от 16,4% на годишна база. Като там спад отчитат за четвърто поредно тримесечие. Което се дължи на спрените от предишното правителство разплащания на хазната към строителните фирми и спирането на работата по изграждане и ремонт на пътищата.