Тя често променяше позицията си по различни проблеми, коментира председателят на парламента
Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева коментира остро Мая Манолова заради мотивите, с които вчера тя подаде оставка. Тя не е съгласна с образа, който омбудсманът рисува на 44-то Народно събрание. Ето какво написа Караянчева на страницата си в социалната мрежа:
„Извинявам се предварително, че този пост е дълъг и вероятно скучен. Но за мен /като председател на Народното събрание/ е важно да направя някои уточнения по повод подадената от г-жа Мая Манолова оставка от поста Омбудсман на Републиката.
Прочетох какви мотиви е обявила тя в депозирания вчера в деловодството на Народното събрание документ. Оказва се, че една трета от тези мотиви /първите два от общо шест/ са директна критика срещу законодателната власт, която според нея не е проявявала достатъчно активност по отношение на предлаганите от нея законотворчески инициативи.
Като доказателство Манолова посочва, че парламентът се е съобразил с “едва” половината от общо 5100 нейни препоръки по законопроекти. Г-жа Манолова е била депутат и зам.-председател на Народното събрание достатъчно дълго, за да знае механизма, по който се разглеждат законопроекти и препоръки по законопроекти от институции, които по Конституция нямат право на законодателна инициатива.
Всеки постъпил от страна на администрацията на Омбудсмана законопроект, както и всяка препоръка, са били разпределяни надлежно до парламентарните групи. Всеки народен представител има право на законодателна инициатива.
Фактът, че част от тях така и не са стигнали до пленарна зала, означава, че не са събрали подкрепа, включително и сред опозицията. Защо това е било така? Не бих искала да раздавам оценки, а и не ми е работа. Но здравият разум сочи, че ако качеството им е било адекватно на впечатляващото количество, тези законопроекти и препоръки щяха да се радват на друга съдба.
Не приемам образа, който Мая Манолова рисува на 44-я състав на Народното събрание – 240 безотговорни народни представители срещу самотната фигура на единствения закрилник на граждани.
Във всички парламентарни групи има достатъчно разумни депутати и те щяха да се обединят с радост зад законодателни предложения, които биха заличили дадена неправда, ако тези предложения са наистина добри. От достатъчно дълго съм в политиката, за да разбирам защо за Манолова е изгодно да се обрисува като супер-жената, изправена срещу всички неправди по тази земя. Но моля, нека това не става за сметка на бившите й колеги.
В заключение ще припомня, че самата г-жа Манолова доста често променяше позицията си по част от проблемите, които изрежда в мотивите за оставката си, касаещи Народното събрание. Тя много добре знае, че когато един проблем е достатъчно сложен и изисква съобразяване с често противоречащи си интереси в рамките на една група граждани, опростяването само го задълбочава, вместо да го решава.
Пожелавам на г-жа Манолова да проведе една достойна кандидат-кметска кампания, но не виждам как очернянето на парламентарната институция ще й помогне в тази битка.“