Турция е един от възможните спасителни пояси, смята той
Руският газ няма да e по-евтин. Алтернативите са минимални, закъснели сме много. Действията на този кабинет не отговарят на целите, които се поставят на един служебен кабинет.
Това каза за БНР Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи.
Няма как да има експертни разговори, когато става въпрос за газ и се говори с „Газпром“, убеден е Керемедчиев. По думите му от десетилетия Русия използва енергийните доставки за провеждане на политика.
Целта е Москва да подсигури колкото може повече приятелски настроени партии да влязат в следващото Народно събрание, смята той.
Според Керемедчиев служебният кабинет е задълбал „своето внимание в енергетиката“ и звучи „странно единомислието с посланик Митрофанова“, която още след падането на кабинета „Петков“ каза, че преговорите с „Газпром“ са възможни.
Руският газ няма да бъде по-евтин, защото истерията на пазарите е невероятна, изтъкна Керемедчиев.
Той се аргументира с примера на Унгария – една от най-приятелски настроените към Русия страни, където за последната година цените по думите му са се увеличили 4 пъти. Испания пък доставя втечнен газ на по-ниски цени, отколкото Унгария получава газ от Русия, но всичко това става с дългосрочни договори.
Алтернативите са минимални, закъснели сме изключително много заради „подскоците“ между служебни и редовни правителства, коментира Милен Керемедчиев.
„Не смятам, че имаме в момента огромни възможности за диверсификация. Турция е един от възможните спасителни пояси“, посочи в анализа си той.
Керемедчиев изказа мнение, че Европа е в битка със себе си, като държавите, подобно на ситуацията в ваксините, са оставени да търсят газ всяка за себе си, включително „крадейки една от друга“.