След договора с Македония: Железопътна връзка, газов хъб и бизнес

България се ангажира до 2027 г да модернизира и доизгради жп.линията до македонската граница

0
95
македония
Министър Московски подписва договора със своя македонски колега. СНИМКА: МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ

Министрите Петкова, Захариева и Московски се договориха с колегите си в Скопие

 

„Благодаря, Екатерина, благодаря и на целия твой екип. Свършихме страхотна работа. Договорът ще произведе приятелство и близост. Днес е исторически ден“. С тези думи министърът на външните работи на Република Македония Никола Димитров се обърна към заместник министър-председателя по правосъдната реформа и министър на външните работи на Република България Екатерина Захариева. Двамата разговаряха днес в Министерството на външните работи  в Скопие.

Захариева е част от правителствена делегация, водена от министър-председателя Бойко Борисов. По-рано днес Борисов и неговият колега Зоран Заев подписаха Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество между двете държави.

„Никола, присъединявам се към благодарностите – и към теб, и към премиера Заев, и към екипите, които вчера вечерта финализираха текстовете. Твърдо вярвам, че  ако съседите ти не са добре, няма как и ти да си добре. Както каза и ЕС в своето изявление, това е вдъхновение за целия регион. Тепърва ефектът от този договор ще се измерва“, каза Екатерина Захариева.

Българският външен министър добави, че страната ни е готова да съдейства с експертиза за реформите, които предстоят. „Надявам се догодина най-после да имате позитивен старт на преговорния процес с ЕС. Искам да приветствам плана ви за реформи“, добави Захариева.

„Желанието на българския бизнес да инвестира е огромно“, каза още вицепремиерът. Министър Димитров я покани да посети Охрид.

 

С изграждането на железопътна връзка между София и Скопие отваряме нова страница в отношенията между двете държави. Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията на Република България Ивайло Московски по време на среща с министъра на транспорта и съобщенията на Република Македония Горан Сугарески, която се проведе днес в Скопие.

Европейската комисия категорично показа, че Коридор №8 е в основата на интеграцията на Западните Балкани и ще се търси целево финансиране, каза Ивайло Московски по време на двустранната среща. Той заяви, че предстоят срещи с еврокомисарите Йоханес Хан и Виолета Булц за обсъждане на по-нататъшните действия на страните, участващи в проекта. „Проектът ще гарантира транспортната свързаност между нашите държави и ще доведе до по-голяма сигурност, устойчивост и икономически растеж за целия регион“, допълни Московски. „Надявам се, че подобни инициативи ще бъдат пример за другите държави от Балканите, защото пред нас няма по-добра алтернатива от транспортната свързаност“, посочи още той.

Министърът отправи покана към македонската страна да се присъедини към успешния проект Danube FAB, който България изпълнява съвместно с Румъния. Това ще доведе до постигане на още по-големи ползи и оптимизация на трафика във въздушното пространство.

По-рано днес двамата министри подписаха Меморандум за разбирателство за развитието на железопътните връзки между София и Скопие. Документът ще послужи като основа за бъдещата съвместна работа по изграждането на железопътната връзка между столиците на двете държави. Българската страна пое ангажимент до 2027 г. да изгради жп линията София – Перник – Радомир – македонска граница. Македония, от своя страна, се ангажира да построи жп участъка Крива паланка – Деве баир – българска граница до края на 2025 г.

Министър Ивайло Московски допълни, че в този програмен период е предвидено цялостното проектиране на отсечката София – Перник – Радомир – македонска граница. За жп линията от София до Радомир са изготвени технически проекти и подробни устройствени планове, които са на етап съгласуване, а за останалата част от отсечката в момента се подготвя документация за проектиране. Анализите показват, че ще бъдат необходими около 800 млн. евро за модернизация на цялата линия от София до Гюешево, добави той.

Министър Московски е част от официалната делегация, водена от министър-председателя Бойко Борисов, която е на двудневно посещение в Македония. По-рано днес от министър – председателите Бойко Борисов и Зоран Заев беше подписан и историческия Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония. В рамките на визитата министър Московски участва в пленарно заседание между представителите на двете правителства, на което бяха обсъдени теми от взаимен интерес.

 

Правителствата на Република България и Република Македония потвърждават политическото си намерение за увеличаване сигурността на енергийните доставки за двете страни, региона на Югоизточна Европа и Европейския съюз, както и изразяват подкрепата си за формирането на Европейски енергиен съюз. Това предвижда подписаният днес между двете страни меморандум за разбирателство и сътрудничество в областта на природния газ. Документът бе подписан от министъра на енергетиката на Република България Теменужка Петкова и министъра на икономиката на Република Македония Крешник Бектеши. Меморандумът за разбирателство в сферата на енергетиката се подписа по време на визитата на българската делегация, водена от министър-председателя Бойко Борисов, в Скопие.

 

Българката и македонската страна да проучат възможностите за изграждане на нова директна газова връзка между двете газови системи, е записано в документа. За целта се създава съвместна газова работна група, в която се включват представители на министерствата на двете страни, както и експерти от газопреносните оператори.

В срок от шест месеца след влизането в сила на меморандума следва да бъде изготвен технико-икономически анализ, който да представи техническите, правните, пазарните, икономическите, финансовите и регулаторните параметри, необходими за реализацията на проекта. Решението за изграждане на нова газова връзка България и Македония ще вземат и на база съществуващата газопреносна инфраструктура, както и реализацията на проектите за интерконекторите Гърция-България,  Турция-България и концепцията за газоразпределителен център „Балкан“.

Министър Петкова покани министъра на икономиката на Македония Бектеши да посети София между 10-ти и 15-ти октомври, за да се проведе първо засениe на работната група. По време на среща двамата министри обсъдиха потенциала на двустранното сътрудничество в енергийния отрасъл. По думите на Теменужка Петкова значителна част от износа на електроенергия от страната ни е насочен към Република Македония. Успешна е съвместната ни дейност и в областта на минерално-суровинния отрасъл, припомни още тя. Македонската страна оцени високо напредъка на България по изграждане на интерконекторите с Гърция, Сърбия и Турция и прояви интерес към реализацията на концепцията за изграждане на газоразпределителен център „Балкан“. Двете страни изразиха съгласие, че с подписването на меморандума в сферата на природния газ ще се даде възможност Македония да получава енергийни ресурси от хъб „Балкан“.

Енергийното Сътрудничество между България и Македония ще гарантира диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ и либерализацията на пазара в региона на Югоизточна Европа, каза още министър Петкова.